انقلابیون سودان برای بازگشت به خانه شرط گذاشتند

گروه دنیا، معترضان سودان بعد از دو پیروزی بزرگ خود در چهار روز اخیر، نظامیان این کشور را وادار کردند، پای میز مذاکره با آنان بنشینند و هفت شرط آنان برای سرانجام بخشیدن به تحصن های مردمی را بشنوند.

انقلابیون سودان برای بازگشت به خانه شرط گذاشتند

مردم شمال آفریقا بویژه آنها که اکنون چند دهه ای است تحت حکومت نظامیان زندگی می نمایند، اعتمادی به ارتش های خود ندارند. سودان هم از این قاعده مستثنی نیست و از همین رو است که در چهار روزی که از کودتای این کشور علیه عمر البشیر می گذرد، با چنگ و دندان می جنگند تا نظامیان دیگر بار قدرت را قبضه ننمایند. به همین دلیل هم بود که عوض بن عوف، وزیر دفاع سودان که بعد از کودتا علیه عمرالبشیر قدرت را به دست گرفته بود، با واگذاری سمت رئیس دولت انتقالی آن را به عبدالفتاح برهان عبدالرحمان سپرد و اکنون نیز عبدالرحمان تن به مذاکره مستقیم با معترضان داده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، جنبش انقلابیون مدنی سودان که با مشارکت گروه های مختلف ائتلافی را با عنوان ائتلاف برای آزادی و تغییر تشکیل داده، اعلام نموده است، اولین مذاکره رو در روی 10 نماینده این ائتلاف با نظامیان این کشور با هدف اعلام شروط و خواسته های آنان برای سرانجام بخشیدن به تحصن خود، شنبه شب برگزار گردید. عمر الدقیر، یکی از رهبران این ائتلاف که در نشست شنبه شب با نظامیان حضور داشت، در بیانیه ای از خواسته های گروه مذاکره نماینده پرده برداشت. آنان که نگران هستند نظامیان وفادار به عمر البشیر بخواهند با در دست دریافت دولت انتقالی به حاکمیت نظامیان بر سودان ادامه دهند، در درجه نخست با تأکید بر اینکه شورای نظامی باید نمایندگان غیرنظامی را بپذیرد، خواستار تشکیل دولت انتقالی و انجمن قانونگذاری توسط گروه های مدنی و غیرنظامی شدند. آنان همچنین تأکید کردند، خواستار ایجاد تغییرات بنیادین و سازماندهی مجدد سرویس امنیتی و جاسوسی سودان که دو روز قبل صالح غوش، رئیس آن استعفا کرد، هستند. آنان همچنین خواستار آزادی زندانیان سیاسی و مجازات نظامیان خاطی هستند. خواسته هایی که پیشتر عبدالفتاح برهان عبدالرحمان، هنگام به دست دریافت شورای دولت انتقالی خود وعده انجام آن را به معترضان داده بود. ائتلاف برای آزادی و تغییر اعلام نموده، در سرانجام نشست خود با نظامیان تأکید نموده اند، معترضان تا زمانی که خواسته های آنان برآورده نشود، دست از تحصن برنخواهند داشت.

اکنون توپ در زمین شورای نظامی انتقالی است تا درباره این درخواست ها و به عبارت بهتر شروط انقلابیون برای بازگشت به خانه های خود تصمیم گیری کند. شورای نظامی انتقالی که شنبه شب پیش از نشست با اعضای ائتلاف برای آزادی و تغییر با معرفی هشت عضو خود، مقابل عبدالفتاح برهان، ریاست این شورا و رئیس هیأت قضایی سوگند خورد، اولین کار خود را با نشستی درباره شروط جنبش مدنی شروع کرد. اما به نظر می رسد، مردم که هنوز برای دو پیروزی اخیر خود بر نظامیان یعنی برکناری عمرالبشیر و عقب راندن عوض بن عوف از خیزی که برای ریاست شورای انتقالی برداشته بود، در حال شادی هستند، به اینکه شورای نظامی انتقالی بخواهد به خواسته آنان تن دهد، امید چندانی ندارند. شاید این بدبینی چندان هم پر بیراه نباشد. زیرا سوا از اینکه عوض بن عوف که با وجود کناره گیری از شورای نظامی انتقالی هنوز در آن نفوذ دارد، دارای سابقه ارتکاب جنایات جنگی در دارفور است، گزارش هایی وجود دارد که از وجود اختلاف بین نیروهای نظامی پرده بر می دارند. پیشتر شبکه تلویزیونی بی بی سی، فاش نموده بود که هرچند شماری از نظامیان در ارتش حامی مردم هستند اما بسیاری از وفاداران به سرویس اطلاعات سودان اعتقادی به ایجاد تغییر بنیادین در کشور ندارند. همین باعث شده است افرادی مثل رامی مصطفی یکی از معترضانی که هنوز حاضر به ترک خیابان نشده، بگویند: ما به خانه برنمی گردیم. اینجا می مانیم و با هم برای آزادی خود فریاد می کشیم.

منبع: ایران آنلاین

به "انقلابیون سودان برای بازگشت به خانه شرط گذاشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انقلابیون سودان برای بازگشت به خانه شرط گذاشتند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید