سلامتی تان را با خوراکی های فیبردار بیمه کنید

برای حفظ سلامتی بدن توصیه می گردد مواد غذایی حاوی فیبر بهره ببرید.

سلامتی تان را با خوراکی های فیبردار بیمه کنید

به گزارش، حتما می دانید هر روز تقریبا چه مقدار باید فیبر بخورید، اما شاید سعی دارید کمی بیشتر فیبر وارد رژیم غذایی تان کنید. فرقی نمی نماید دلیل این کارتان چیست، در هر صورت مطالعات علمی نشان داده اند مصرف فیبر بیشتر، از بیماری های زیادی جلوگیری می نماید.

تحقیق جدیدی که اجرا شده، بزرگ و گسترده است و می توانید به یافته های آن کاملا اطمینان کنید. این مطالعه شامل اطلاعات ارزشمند 40 ساله ای است که از سازمان سلامت و بهداشت جهانی جمع آوری شده و این اطمینان را به ما می دهد که می توانیم از بیماری های قابل پیشگیری رنج نبریم یا تلف نشویم.

تحقیقات گذشته مورد آنالیز قرار گرفتند و معلوم شد در میان افرادی که رژیم غذایی شان فیبر بیشتری دارد یک چیز مشترک است و آنهم اینکه آن ها طول عمر بیشتری دارند و طی زندگی شان به یک سری از بیماری ها مبتلا نمی شوند.

پژوهشگران، افراد را بر اساس مقدار فیبری که مصرف می کردند (فیبر کمتر تا فیبر بیشتر) رده بندی کردند. این مطالعه که به تازگی منتشر شده یک مطالعه تحلیلی است که از تمام داده های آنالیز ها و آزمایشات اصلی استفاده نموده و شامل بیش از 135 میلیون نفر می شده است.

همه این مطالعات و پژوهش ها به یک چیز اشاره داشتند: افرادی که فیبر بیشتری مصرف می کردند خیلی کمتر در معرض بیماری های مزمنی بودند که بیشتر جمعیت جهان را مبتلا می نماید. این بیماری ها شامل بیماری های قابل پیشگیری و احتمالا منجر به مرگ مانند بیماری قلبی و عروقی، سکته مغزی، دیابت نوع دوم و سرطان مقعد می گردد.

محققان دریافته اند مصرف 25 تا 29 گرم در روز ایده آل است. در نظر بگیرید در یک گلابی متوسط پنج و نیم گرم فیبر و در یک فنجان آووکادو 10 گرم فیبر وجود دارد که ممکن است زیاد به نظر نرسد که البته اگر این غذا ها را دوست نداشته باشید زیاد به نظرتان خواهد رسید! اما غذا های پُرفیبر فراوانی وجود دارد که می توانید آن ها را وارد رژیم غذایی تان کنید که شامل میوه هایی مانند موز، سیب و توت فرنگی و سبزیجاتی مانند هویج، چغندر و کنگر فرنگی می گردد. البته بنشن و حبوباتی مانند لوبیا قرمز، جو دوسر و سیب زمینی شیرین را هم نباید نادیده گرفت.

حتی یک کاسه پاپ کورن و یکی دو مشت بادام هم می توانند یاری تان نمایند فیبر بیشتری از رژیم غذایی خود دریافت کنید.

همین تغییرات کوچک هستند که تفاوت های بزرگ ایجاد می نمایند. به طور خلاصه ما به مصرف فیبر بیشتر در وضعیت بهتری از سلامتی خواهیم بود و جایگزین کردن غلات تصفیه شده با غلات کامل برای سلامتی مان مفید است.

طی سال های گذشته توجه زیادی به میکروبیوم روده شده است. فیبر به عنوان یک پریبوتیک عمل نموده و تکثیر پروبیوتیک های روده را افزایش می دهد. پروبیوتیک های متنوعی هستند که به سلامت یاری می نمایند، بنابراین مصرف طیف گسترده ای از غذا های فیبر دار به همه توصیه می گردد.

این غذا ها شامل میوه ها و سبزی های تازه، غلات کامل و نان سبوسدار، پاستا، برنج قهوه ای، کینوآ و نخود آبگوشتی می گردد. اگر این یافته ها به شما انگیزه ای داده اند که مصرف فیبرتان را بیشتر کنید نکاتی است که باید بدانید:

اول اینکه بهتر است سراغ مکمل های فیبر نروید، چون تحقیقات انجام شده شامل مکمل های فیبر نبودند.

فیبر به طور طبیعی در غذا های زیادی وجود دارد که از هر جهت بر مکمل ها فزونی دارند. بعضی مطالعات دریافته اند فیبر های موجود در غذا ها بسیار مفیدتر از مکمل های آن هستند، مثلا یاری تان می نمایند بعد از خوردن غذا بیشتر احساس سیری کنید. مصرف فیبر را کم کم افزایش دهید و زیاد آب بنوشید، زیرا فیبر هنگام گوارش مانند اسفنج عمل می نماید، بنابراین به آب بیشتری برای خوب دفع شدن احتیاج دارد.

منبع: فزونین ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "سلامتی تان را با خوراکی های فیبردار بیمه کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلامتی تان را با خوراکی های فیبردار بیمه کنید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید