ساخت نمایشگر شفاف کاربردی در صنایع خودرو و هواپیمایی

به گزارش وبلاگ ورامین به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، دکتر محبوبه دولتیاری با همکاری گروه دکتر علی رستمی عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز و یک شرکت آلمانی در کشور آلمان پیروز به ارائه نوع جدیدی از نمایشگر شفاف با تصاویر با وضوح بالا براساس نانوذرات هسته پوسته Si-SiO2 شدند. این نمایشگر ویژگی های بسیار جذابی مانند سهولت ساخت، زاویه دید گسترده، مقیاس پذیری در اندازه های بزرگ تر و مصرف برق کمتر را دارد.

ساخت نمایشگر شفاف کاربردی در صنایع خودرو و هواپیمایی

محبوبه دولتیاری در شرح این کار پژوهشی گفت: در این نمایشگر از شبه آرایه نانوذرات برای به دست آوردن مشخصات پراکندگی بسیار بالا استفاده شده است. برای این منظور، نانوذرات Si-SiO2 سنتز شدند و با کنترل اندازه ذرات، طول موج انتشار و پراکندگی کنترل شد. برای ساخت نمایشگر شفاف به رنگ آبی، نانوذرات فرآوری شده Si-SiO2 در پلیمر به طور یکنواخت پخش شدند و سپس روی یک سطح شیشه شفاف پوشش داده شدند. پس از خشک شدن فیلم، ویژگی های نمایشگر شفاف ساخته شده مورد آنالیز نهاده شد و یک پروژکتور ویدئویی برای تست عملی نمایشگر استفاده شد.

وی اضافه کرد: نکته مهم این است که متون و تصاویر را می توان به خوبی در دو طرف نمایشگر ساخته شده ارائه داد و فیلم نازک کامپوزیت نیز می تواند از شیشه جدا شده و به عنوان نمایشگر انعطاف پذیر استفاده گردد.

دولتیاری ادامه داد: این کار پتانسیل بالایی برای تجاری شدن دارد و با هدف قابل استفاده بودن در ایران طراحی شده است. وی درباره این پروژه گفت: در انجام این پروژه با دانشگاه کلن آلمان همکاری داشته ایم و در حال حاضر بر روی بخش پژوهشی پروژه متمرکز هستیم. برای مثال نمایشگر رنگ آبی ساخته شده و مطالعات مربوط بر روی رنگ های دیگر از جمله سبز و قرمز نیز در حال اجرا است. پس از انتها فاز پژوهشی، این فناوری تجاری سازی خواهد شد.

پژوهشگر دانشکده فناوری های نوین دانشگاه تبریز در رابطه با ویژگی های نوآورانه این پروژه گفت: به دلیل استفاده از نانوذرات در این نمایشگر، شفافیت رنگ و در نتیجه کیفیت تصویر بسیار بالا است. کار مشابهی در دانشگاه MIT با نانوذرات نقره اجرا شده بود اما استفاده از نانوذره Si/SiO2 کیفیت تصویر را بسیار بالاتر برد.

دولتیاری درباره مزایای این طرح گفت: برای نمایشگر شفاف لزومی ندارد از فلزات گرانبها استفاده گردد بلکه استفاده از نانوذرات سنتز شده و ساخت نمایشگر با روش محلول، هزینه ساخت را بسیار کم و قابلیت ساخت در ابعاد بزرگ را امکان پذیر ساخته است. همچنین مشکل اصلی صفحه نمایش، یک زاویه دید باریک است که بر مکان بیننده تأثیر می گذارد و نمایشگرهای شفاف با پراکندگی نور پروژکتور، مشکل زاویه دید را حل نموده اند. همچنین نمایشگر شفاف با قابلیت نشان دادن تصاویر با رزولوشن بالا می تواند جای نمایشگرهای کنونی که مصرف برق بالایی دارند را بگیرد.

به گفته وی، این نمایشگر در صنعت خودرو، صنایع هواپیمایی، تبلیغات شهری، فروشگاه های کتاب، ایستگاه های مترو و اتوبوس و ویترین مغازه ها جهت معرفی محصولات درحالی که خود محصول هم دیده گردد، می تواند استفاده گردد.

این پژوهش حاصل همکاری دکتر محبوبه دولتیاری محقق دانشکده فناوری های نوین دانشگاه تبریز و گروه پژوهشی دکتر علی رستمی عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز است و در قالب مقاله ای با عنوان Transparent Display using a quasi-array of Si-SiO2 Core-Shell Nanoparticles در مجله Scientific Reports از مجموعه Nature با ضریب تأثیر 011/4 (سال 2019) به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ساخت نمایشگر شفاف کاربردی در صنایع خودرو و هواپیمایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت نمایشگر شفاف کاربردی در صنایع خودرو و هواپیمایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید