انتقاد از بی توجهی به مرگ صدها میلیون ماهی در زاینده رود

به گزارش وبلاگ ورامین، سپهر سلیمی در مصاحبه با خبرنگاران، اضافه نمود: بیش از یک ماه از بسته شدن آب زاینده رود می گذرد و بستر رودخانه در بعضی قسمت ها به طور کامل خشک شده و در بعضی قسمت ها هنوز اندک آبی دارد در این میان ماهی ها در حال از دست دادن زیستگاه خود هستند و نفس های آخر را می کشند.

انتقاد از بی توجهی به مرگ صدها میلیون ماهی در زاینده رود

وی با بیان اینکه در چندین سال اخیر تراژدی مرگ ماهیان زاینده رود به عادتی تبدیل شده که در شان شهر اصفهان نیست گفت: درحالیکه این همه ماهی در زاینده رود تلف می گردد کمترین واکنشی نسبت به این موضوع در میان مردم و مسئولان دیده نمی گردد.

این فعال حقوق حیوانات با اشاره به اینکه فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان از مرگ صد میلیون ها ماهی در زاینده رود خبر داده است توضیح داد: بی توجهی عمومی نسبت به این مساله داستانی غم انگیزتر از اصل مرگ ماهی ها است. چرا که در این شهر که به فرهنگ، ادب و هنر شهرت دارد صد میلیون موجود زنده در زندگی بخش ترین منطقه آن که به زنده رود معروف است، تلف می گردد و تنها واکنش های جسته گریخته و بدون پیگیری از سوی بعضی از مسئولان به گوش می رسد.

سلیمی با انتقاد از این بی تفاوتی مردم و مسئولان اصفهان نسبت به حیات موجودات زنده آن را خطری بزرگ برای شهر اصفهان دانست و اضافه نمود: به نظر می رسد مردم نسبت به طبیعت و موجودات زنده بی رحم شده اند.

وی با اشاره به واکنش مردم و رسانه ها نسبت به کشتار سه توله خرس توسط شکارچی ها در این شهر و تبدیل آن به خبر اول بسیاری از رسانه ها گفت: اما امروز مردم و حتی دوستداران محیط زیست با بی تفاوتی از کنار مرگ صد میلیون قطعه ماهی آن هم در اثر بی توجهی یک دستگاه دولتی نسبت به حق آبه زاینده رود و بر خلاف دستور رییس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست، می گذرند.

این فعال حقوق حیوانات تأکید کرد: البته مدیر کل محیط زیست اصفهان بابت مرگ ماهی های زاینده رود از وزارت نیرو خسارت مطالبه نموده است اما معلوم نیست که این مطالبات پیگیری می گردد و شاهد اقدامات عملی و حقوقی برای پیدا کردن عاملان مرگ صد میلیون ماهی در زاینده رود خواهیم بود.

سلیمی یادآور شد: پیش از این گروه های حامی حیوانات هشدار داده بودند که باز کردن موقت آب زاینده رود ممکن است بازگشت موقتی حیات به زاینده رود را موجب گردد اما پس از قطع شدن آب مرگ ده ها میلیون ماهی و آبزی را به همراه دارد و زنده رود را به مرده رود تبدیل می نماید.

وی با اشاره به اینکه رئیس جمهور از زمان تبلیغات انتخاباتی و پس از آن در سفرهای استانی همیشه بر جاری بودن زاینده رود تاکید نموده گفت: همچنین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در اردیبهشت سال جاری تاکید نموده بود که آب تا سرانجام سال 94 در زاینده رود جاری خواهد ماند. اما در حال حاضر آب بر روی این رودخانه قطع شده است.

این فعال حقوق حیوانات تاکید نمود: زاینده رود مادر تمدن اصفهان و دلخوشی مردم این شهر است که خشکیدن آن گذشته از مضرات زیست محیطی به منزله خشک شدن امید مردم این شهر است.

سلیمی با بیان اینکه زاینده رود نبایدبرای کاشت خیار، هندوانه، برنج و میوه در بالا دست خشک گردد توضیح داد: این مساله بویژه پس از لغو تحریم ها و ورود گردشگران خارجی برای بازدید از اصفهان بسیار حایز اهمیت است.

به گفته وی، زاینده رود خروشان و زیبا می تواند به منبعی بزرگ برای جذب درآمدهای گردشگری تبدیل گردد و مسئولان نباید اجازه دهند این رودخانه ارزشمند قربانی کشاورزی با راندمان بسیار پایین و یا صنایع آلاینده گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "انتقاد از بی توجهی به مرگ صدها میلیون ماهی در زاینده رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد از بی توجهی به مرگ صدها میلیون ماهی در زاینده رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید