اولین دانشمندی که عکس تاریخی سیاه چاله را دید که بود؟

به گزارش وبلاگ ورامین، کازونوری آکیاما یکی از 200 دانشمند پروژه افق رویداد و سرپرست تبدیل داده های تلسکوپ ها به یک عکس است که یکی از اولین نفراتی است که پیروز به دیدن اولین عکس از یک سیاه چاله در تاریخ بشر شد.

اولین دانشمندی که عکس تاریخی سیاه چاله را دید که بود؟

به گزارش وبلاگ ورامین و به نقل از ساینس نیوز،کازونوری آکیاما یکی از اخترفیزیکدانان مؤسسه فناوری ماساچوست(MIT) و پروژه افق رویداد است که یکی از اولین نفراتی بوده که عکس تاریخی سیاه چاله Powehi را دیده است.

این تصویر که در روز 10 آوریل برای عموم منتشر شد، مرکز تاریک یک سیاه چاله غول آسا در مرکز کهکشان M87 را نشان می دهد که توسط گازهای چرخشی محاصره شده است.

ثبت و ظهور این عکس به هیچ عنوان آسان نبوده است، بلکه حاصل کوشش شبانه روزی بیش از 200 محقق در سراسر دنیا و جمع آوری داده ها از هشت رصدخانه است.

این هشت رصدخانه در آوریل 2017 طی 10 روز 5 پتابایت (5 هزار ترابایت) داده جمع آوری کردند و تجزیه و تحلیل آنها بالغ بر دو سال به طول انجامید تا خاتمه اولین عکس واقعی از یک سیاه چاله در تاریخ دهم آوریل منتشر گردد.

پردازش یک تصویر از این میزان اطلاعات احتیاج به مهارت بیش از 50 کارشناس تصویرسازی داشت. آکیاما از رصدخانه Haystack متعلق بهMIT در وستفورد ماساچوست، کوشش برای تبدیل داده ها به تصویر نهایی را رهبری می کرد.

آکیاما و همکارانش برای این که بتوانند این تصویر را ایجاد نمایند، مجبور بودند ماه ها منتظر بمانند تا تجزیه و تحلیل پنج پتابایت داده خام که روی بیش از نیم تن هارددیسک ریخته شده بود، تمام گردد.

متخصصان تصویرسازی داده های نهایی را در ماه ژوئن 2018 دریافت کردند. آکیاما می گوید: من نتوانستم شب قبل از تحویل داده ها بخوابم چون به شدت استرس داشتم.

وی پس از دریافت داده ها بلافاصله تجزیه و تحلیل را آغاز کرد و در عرض چند دقیقه به نخستین سایه از سیاه چاله رسید. او می گوید: من واقعاً شاد بودم، واقعاً هیجان زده شدم.

اما پس از آن آکیاما نگران شد. اگر او تنها کسی بود که تصویر سیاه چاله را به این شکل می دید چه؟ اگر دیگر دانشمندان به تصویری متفاوت می رسیدند چه؟ وی می گوید: بعد از استخراج اولین تصویر دوباره نمی توانستم بخوابم.

این افکار خواب را از آکیاما گرفته بود و نمی توانست مطمئن باشد تصویری که او به آن رسیده درست باشد. بنابراین برای اطمینان از اینکه تصویر نهایی دقیق است، محققان به چهار گروه تیم تقسیم شدند که هر گروه به طور مستقل کار می کرد و نتایج را باهم مقایسه می کردند.

دنیل مارونه اخترفیزیکدان دانشگاه آریزونا در یک کنفرانس خبری در 10 آوریل در واشنگتن گفت: ما به گروه ها گفتیم با یکدیگر و یا هر کس دیگری صحبتی ننمایند.

این چهار گروه در نهایت پس از 7 هفته کار بر روی داده ها و تصاویر در ماه ژوئیه 2018 در دانشگاه هاروارد یکدیگر را ملاقات کردند. در حالی که باز هم مجبور بودند صبر نمایند تا میوه نهایی کارشان را به اشتراک بگذارند.

آکیاما می گوید: ما به شدت محتاط بودیم. در روز اول ما تصاویر را مقایسه نکردیم. در عوض همه محققان تأیید کردند که تصاویر آنها با داده ها سازگار است. در نهایت زمان انتشار عکس فرا رسید و تمام تیم ها تصویر مشترک خود از این شبح سیاه چاله را نمایش دادند.

پس از این که آکیاما دید که نتایج مشترک است و تفاوتی در ماحصل کار چهار گروه دیده نمی گردد، بار دیگر توانست راحت بخوابد. خاتمه تعیین شد که تصویر این سیاه چاله واقعی است، فراتر از سایه شک و تردید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اولین دانشمندی که عکس تاریخی سیاه چاله را دید که بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین دانشمندی که عکس تاریخی سیاه چاله را دید که بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید