خطر سرچ اطلاعات سلامت در اینترنت

به گزارش وبلاگ ورامین، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از انباشت انبوه اطلاعات نادرست و غیرعلمی در فضای مجازی و بعضی باورهای نادرست در فضای واقعی به عنوان یکی از تهدیدات سلامت مردم، در جامعه امروز نام برد.

خطر سرچ اطلاعات سلامت در اینترنت

دکتر نوید دانایی در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ ورامین اظهار کرد: بعضی اعتقادات خرافی در جامعه، محتوای نادرست و جست وجوی اطلاعات از فضای اینترنت به عنوان یک منبع جست وجوی اطلاعات سلامت می تواند سلامت مردم را در بلندمدت با مشکل روبرو کند.

وی با بیان اینکه بخشی از این اطلاعات، اطلاعات درستی است اضافه نمود: مردم نباید به همه این اطلاعات اعتماد نمایند چرا که بخشی از آنها نیز نادرست است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی سمنان ادامه داد: گاهی بعضی از این اطلاعات در تضاد کامل با همدیگر هستند و یا در مورد خواص بعضی میوه ها و گیاهان محتوای متناقضی وجود دارد.

وی با بیان اینکه خروجی نهایی این اطلاعات، تهدید سلامت مردم است توضیح داد: افراد باید اطلاعات درست را از منابع موثق و رسمی دریافت نمایند چرا که امروزه رسیدن اطلاعات و محتوای نادرست به مردم یکی از جدی ترین چالش ها در حوزه سلامت است.

این فوق تخصص اطفال با ابراز نگرانی از بعضی اطلاعات در مورد بیماری های مرتبط با اطفال گفت: حجم بالای این اطلاعات و تضاد آشکار بعضی از آنها حقیقتاً جای نگرانی دارد و خانواده ها نباید به هر محتوایی در مورد درمان و سلامت خود و فرزندان شان اعتماد نمایند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان اینکه باورهای نادرست گاه در روند درمان اختلال ایجاد می نمایند، ادامه داد: بخشی از فرآیند درمان به حوزه روان، اعتماد بیمار و اعتقادات وی برمی شود و این مهم یک بحث کاملاً علمی است.

وی با بیان اینکه اگر بیمار به درمان اعتماد نداشته باشد، درمان مناسبی صورت نمی گیرد، گفت: درمان تنها محدود به نسخه پزشک نیست و باور افراد به فرآیند درمان نیز بخشی مهمی از این فرآیند است که می تواند با اطلاعات نادرست آسیب ببیند.

دانایی بر ضرورت توجه بیشتر به مقوله پیشگیری و خود مراقبتی، تاکید و اظهار کرد: باید مردم در مورد مراقبت های اولیه بهداشتی آموزش های لازم را ببینند و رسانه های معتبر و رسمی می توانند با طرح این آموزش ها و انتقال اطلاعات از منابع و مراجع علمی و تخصصی به جامعه، نقش معین نماینده ای در این خصوص ایفا نمایند.

این پزشک متخصص از آگاهی بخشی به مردم به عنوان یکی از وظایف مهم دانشگاه ها و مراکز علمی و تخصصی نام برد و گفت: حوزه آموزش عمومی به ویژه در بخش سلامت نیازمند توجه جدی تری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خطر سرچ اطلاعات سلامت در اینترنت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر سرچ اطلاعات سلامت در اینترنت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید