خبرنگاران لزوم مصون سازی رسانه ای در مقابل کرونا

به گزارش وبلاگ ورامین، مشهد- خبرنگاران- دانشیارگروه آموزشی روانشناسی و مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد گفت: مصون سازی رسانه ای به همراه مصون سازی بهداشتی در مقابل کرونا برگردن دانشگاهیان و رسانه ها قرار گرفته است تا با شایعات و اخبار کذب مقابله نمایند.

خبرنگاران لزوم مصون سازی رسانه ای در مقابل کرونا

سید محسن اصغری نکاح روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ ورامین اضافه نمود: در مقابل ویروس کرونا، ویروس رسانه ای اخبار جعلی نیز وجود دارد که با انتشار اطلاعات مغشوش باعث شیوع استرس در میان مردم می گردد و باید بدانیم که کرونا مساله ای است که برای کشورهای بسیاری ایجاد شده و راه پیشگیری و بهبود نیز دارد و مسوولان حوزه بهداشت برای درمان و جلوگیری از انتشار آن در حال کوشش مضاعف هستند.

وی ادامه داد: ایجاد استرس و اضطرب به صورت مستقیم و غیر مستقیم، باعث افزایش آسیب های دیگر می گردد و بر همین اساس یکی از راه های مقابله با کرونا، کم کردن شرایط هیجانی منفی در جامعه است.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: باید به یاد داشته باشیم که شبیه این بیماری و حتی خطرناکتر از آن نیز در گذشته تاریخ کشورها و همچنین در کشور خودمان ایران اسلامی نیز اتفاق افتاده است که اکنون حتی نامی از آن را به خاطر نداریم ولی با سعی و کوشش آن بحران ها پشت سر گذاشته شده اند.

اصغری اضافه نمود: گاهی از طریق انتشار اخبار متناقض و مغرضانه در شبکه های اجتماعی شاهد ایجاد احساس نا امنی در جامعه می شویم که به نفع سودجویان سیاسی، اجتماعی و حتی مالی است تا بتوانند به فروش محصولات خود و یا جذب عضو و دنبال نماینده برای شبکه های اجتماعی شان بپردازند به همین دلیل از مردم خواسته می گردد تا به هر مطلب غیر رسمی توجهی نداشته باشند.

وی ادامه داد: باید به این نکته توجه کرد که زندگی جاری است و فقط وقفه کوتاهی در فرایند اصلی آن اتفاق افتاده که با رعایت مسایل بهداشتی به زودی این مشکل نیز رفع خواهد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: نکته مهمی که گاهی از آن غفلت می گردد این است که بعد از فروکش کردن این نوع بحران ها ممکن است شاهد رفتارهای وسواسی و یا اضطراب در بعضی افراد که زمینه مساعد برای بیماری های روحی و روانی را دارند باشیم به همین دلیل توصیه می گردد افراد مستعد در این موضوع، درمان و مشاوره فردی خود را از هم اکنون شروع نمایند و همچنین در محیط های پر استرس قرار نگیرند.

اصغری اضافه نمود: مردم و به خصوص والدین، نقش به سزایی در فراهم کردن ایجاد آرامش در شرایط فعلی جامعه برای بچه ها دارند تا عملکرد سیستم ایمنی بدن افراد بهبود یابد لذا باید خانواده را از تاثیر موج های منفی موجود در رسانه های مخرب مصون سازی کرد.

وی ادامه داد: اکنون که توصیه به ماندن در منزل به عنوان یکی از راه های کمتر در معرض آلودگی این ویروس قرار دریافت تعریف شده است باید از آن به عنوان یک فرصت مناسب استفاده کرد تا کمبود حضور در خانواده و ارتباط با بچه ها و بازی با آنها و فراهم کردن محیط با نشاط همراه با آرامش در خانه جبران گردد.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: توصیه به مطالعه و خواندن کتاب قصه برای بچه ها، همچنین پرداختن به انجام کارهای عقب افتاده و استفاده از فرصت معنوی ماه رجب برای مناجات و دعا در کنار ورزش و تحرک در محیط خانه می تواند همراه با مثبت اندیشی در افزایش روحیه و کاهش اضطراب یاری نماینده باشد.

اصغری اضافه نمود: در علم روانشناسی موضوع امنیت و احساس امنیت وجود دارد که به عنوان یک قاعده، احساس امنیت گاهی از خود امنیت مهم تر شناخته می گردد مثلا الان احساس عدم امنیت از ویروس کرونا از اصل آن بزرگتر شده است که وضع مطلوب آن است که سعی کنیم برای جامعه بین احساس امنیت و وجود امنیت همخوانی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: در این روزها که اخبار منفی به سرعت در میان مردم گردش می نماید باید پیغام های مثبت نیز به دیگران منتقل گردد در غیر این صورت توصیه می گردد افراد برای مدتی از رسانه ها بهخصوص شبکه های اجتماعی و تلفن همراه دوری نمایند و به دیگر فعالیت های روزمره بپردازند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران لزوم مصون سازی رسانه ای در مقابل کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران لزوم مصون سازی رسانه ای در مقابل کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید