مشاهده موجودات افسانه ای واقعیت است یا خیال؟

به گزارش وبلاگ ورامین، وبسایت گجت نیوز: احتمالا شما هم داستان هایی را از زبان افرادی شنیده اید که ادعای مشاهده چیز های عجیب و غریب را داشته اند؛ موجودات افسانه ای نظیر پاگنده، حیوانات منقرض شده یا حتی بشقاب پرنده و یوفو. اما حقایق علمی پشت چنین مشاهداتی چیست؟ در ادامه ادعا های مطرح شده درباره رویت این موجودات افسانه ای و مرموز را از دیدگاه علمی مورد آنالیز قرار خواهیم داد.

مشاهده موجودات افسانه ای واقعیت است یا خیال؟

موجودات افسانه ای یا کمتر دیده شده

ببر تاسمانی (Tasmanian tiger)

داستان ببر تاسمانی (با نام علمی Thylacinus cynocephalus) بسیار اندوهناک است. زمانی در استرالیا بزرگترین جانور کیسه دار گوشت خوار بود؛ ولی پس از ورود اروپایی ها به این قاره در قرن نوزدهم، تا حد انقراض شکار شد. آخرین ببر تاسمانی جهان در یکی از باغ وحش های استرالیا نگه داری می شد که در سال 1936 مرد؛ یا شاید هم نه!

جستجو برای یافتن این جانوران منقرض شده در سال 2017 کلید خورد؛ پس از اینکه دو گزارش باورپذیر مبنی بر مشاهده آن ها در حیات وحش دریافت شد. یکی از این رویت نمایندگان، کارمند سازمان حفاظت از محیط زیست ایالت کویینزلند و دیگری، یک طبعیت گرد مشتاق بود. چند ماه بعد گروهی از علاقه مندان به ببر تاسمانی با انتشار ویدیویی، مدعی تصویربرداری از یک ببر زنده در جنگل شدند.

البته کارشناسان امر در اینکه واقعا یک ببر تاسمانی در آن تصاویر بی کیفیت به نمایش درآمده بود، تردید داشتند؛ هرچند که شباهت هایی دیده می شد. به هر حال هنوز هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که حضور این حیوانات کیسه دار و سگ مانند را در طبیعت اثبات کند.

پا گنده (Bigfoot)

یکی از موجودات افسانه ای که ادعا های بسیاری درباره مشاهده آن مطرح شده، پاگنده یا ساسکواچ (Sasquatch) است؛ جانورانی شبه انسان با جثه ای بزرگ و پشمالو. حتی در سال 2008 یک زوج از ایالت جورجیای امریکا، ادعا کردند که جسد یک پاگنده را به همراه نمونه DNA این گونه جانوری، درون فریزر خود دارند. اما در نهایت معین شد که DNA به نوعی جانور کیسه دار به نام صاریغ تعلق داشته و آن جسد هم، لاشه چروکیده یک گوریل بوده است.

در سال 2012 نیز یک کمپانی به نام DNA Diagnostics مدعی انجام تحقیقات روی سه نمونه DNA پاگنده شد. این کمپانی نتایج تحقیقات خود را در قالب یک مقاله منتشر و به وجود ارتباط بین پاگنده ها با یک گونه از انسان های اولیه موسوم به هومو ساپینس (Homo sapiens) اشاره نمود.

البته این مقاله در مجله نوظهور و نامعتبری به چاپ رسید که حاوی هیچ مقاله دیگری نبود. در سال 2018 یک مقاله دیگر با موضوع DNA بومی های امریکا در این مجله (De Novo) منتشر شد که نویسندگان آن، همان محققان قبلی بودند. به هر حال اکثر دانشمندان تحت تاثیر این مقالات قرار ندریافتد.

یتی (Yeti)

یکی دیگر از موجودات افسانه ای که در خصوص آن داستان سرایی می شود، ورژن سردسیری پاگنده است که یتی یا مرد برفی نام دارد و شخصیت اسطوره ای کوه های هیمالیاست. گفته می شود این جانور حدود 2 متر قد دارد و بدنش پوشیده از مو های تیره است.

شواهد علمی مبنی بر واقعی بودن یتی وجود ندارد؛ به جز ادعای یک گروه روس مبنی بر یافتن مو ها و آشیانه یتی در منطقه سیبری و همین طور ادعا هایی درباره رویت ردپای یک موجود مرموز در هیمالیا (که احتمالا ردپای خرس بوده است). به نظر می رسد چنین مواردی بیشتر برای جلب توجه مطرح شده باشند.

در سال 2015 هم، خبرگزاری سیبری تایمز گزارش داد هوای غار آزاسکایا که شواهدی از این موجودات افسانه ای در آن پیدا شده است، درون قوطی هایی به فروش می رسد و توریست ها می توانند با پرداخت 3 دلار امریکا، آن را تهیه و تنفس نمایند!

هیولای لخ نس (Loch Ness monster)

نسی (Nessie) هم از جمله موجودات افسانه ای است که گفته می شود در دریاچه لُخ نِس اسکاتلند زندگی می نماید. این دریاچه سرد و کدر که به یک مقصد توریستی هم بدل شده، 230 متر عمق دارد و می تواند چنین هیولایی را در خود جای دهد. اما مشاهده نسی، اکثرا زاییده تخیلات مردم یا برای دست انداختن یکدیگر یا حتی ناشی از اشتباه دریافت یک کنده درخت با این هیولا بوده است.

مشهورترین سند برای واقعی جلوه دادن هیولای لخ نس، عکسی است که در سال 1934 گرفته شد و ظاهرا گردن بلند و از آب بیرون آمده نسی را نشان می دهد. البته بعد ها معین شد که این عکس ساختگی بوده و در آن از یک زیردریایی اسباب بازی و مقداری چوب استفاده شده است.

یک یونیکورن واقعی (unicorn)

گاهی اوقات واقعیت می تواند عجیب تر از تخیلات باشد. شاخ دوکی (saola) حیوانی است که اگرچه یکی از موجودات افسانه ای را تداعی می نماید؛ اما کاملا واقعی است.

این حیوان که از آن به عنوان یونیکورن آسیایی هم یاد می شود، در مناطق دورافتاده ویتنام و لائوس زندگی می نماید. البته این گونه جانوری به ندرت دیده شده است و تازه در سال 1992 بود که به وسیله یک اسکلت جمجمه با یک جفت شاخ بلند و صاف، شناسایی شد. در سال 1999، یک زوج تصاویری را از شاخ دوکی ثبت کردند و معین شد که چنین جانورانی هنوز در حال زیستن هستند.

مورد بعدی به سال 2010 بازمی شود که روستاییان لائوسی یک شاخ دوکی زنده را دریافتد و به دهکده خود بردند؛ اما متاسفانه زندگی در اسارت، موجب مرگ آن حیوان شد. در حال حاضر، این حیوانات جزو گونه های در معرض انقراض هستند و هیچ کجای جهان، در اسارت زندگی نمی نمایند.

پری دریایی (Mermaid)

در میان عجایب نهفته در عمق اقیانوس ها، بعضی ملوانان مدعی مشاهده پری دریایی شده اند؛ موجودی با بالاتنه انسان و پایین تنه ماهی. البته گزارش ها درباره مشاهده این موجودات افسانه ای به گذشته ها محدود نمی شود و یکی از تازه ترین موارد به سال 2009 بازمی شود. حتی جایزه ای به ارزش یک میلیون دلار هم برای نخستین کسی که بتواند یک عکس از پری دریایی ثبت کند مشخص شد؛ اما تاکنون این کوشش ها نتیجه نداده است.

آهوی خون آشام (vampire deer)

شاید تصور کنید دیدن یک آهو با دو دندان نیش بلند و براق، مختص فیلم های ژانر وحشت باشد؛ اما آهوی آبی که به دلیل داشتن همین دندان های نیش، به آهوی خون آشام هم شهرت دارد کاملا واقعی است.

این جانور به ندرت دیده می شود و در بخش های هیمالیایی شمال هند، کشمیر و افغانستان زندگی می نماید. همچنین از سوی اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، یکی از گونه های در معرض انقراض شمرده شده است. البته عادات رفتاری این حیوانات نادر، تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده و چیز زیادی از آن ها نمی دانیم؛ جز اینکه تنها آهوی نر دارای دو دندان نیش بلند است.

چوپاکابرا (Chupacabra)

از دیگر هیولا های این لیست، باید به چوپاکابرا (معنی لغوی: مکنده خون بز) اشاره کنیم که از موجودات افسانه ای آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی به شمار می رود. دلیل این نام گذاری هم، به نحوه حمله آن به احشام و مکیدن خون آن ها تا آخرین قطره مربوط می شود.

بعضی افراد در منطقه کارائیب و تگزاس، رویت چوپاکابرا را گزارش نموده اند؛ اما معین شد که این گزارش ها اغراق آمیز بوده و در واقع، یک کایوت یا سگ مبتلا به بیماری پوستی دیده شده است. همچنین در سال 2014 زوجی در تگزاس، ویدیویی را از موجودی بی مو به اشتراک گذاشتند و آن را یک توله چوپاکابرا معرفی کردند؛ اما آن هم یک راکون بیمار بود.

دیو کوسه (Goblins shark)

جنگل های کوهستانی جنوب شرق آسیا، تنها جایی نیست که میزبان گونه های ترسناک و ناشناخته معرفی شده است؛ دیو های واقعی در عمق اقیانوس ها زندگی می نمایند. دیو کوسه ها با آن چهره خوفناک خود، به ندرت دیده شده اند؛ چرا که زیاد به سطح آب نزدیک نمی شوند. آن ها دارای پوزه بلند و نیزه مانندی هستند و در آرواره جلو آمده خود، ده ها دندان بی نهایت تیز دارند.

این کوسه به طور موردی، در سواحل ژاپن رویت شده و گاهی اوقات نیز به شکل تصادفی در دام ماهیگیران خلیج مکزیک افتاده است. طول اکثر آن ها به 2.4 متر می رسد؛ اما یکی از دیو کوسه های به دام افتاده در این خلیج، جثه ای غول پیکر و 5.5 متری داشت.

شیطان جرسی (Jersey Devil)

یکی از موجودات مشهور در روایات محلی، شیطان جرسی نام دارد که گفته می شود دارای بال های خفاش، صورت اسب و دم سوسمار است. دیدن چنین موجودی، خوشایند هیچ کس نخواهد بود و خوشبختانه، این هیولا تنها در افسانه ها وجود دارد. بر اساس روایات محلی، در قرن هجدهم میلادی نوزاد سیزدهم زنی که ساکن نیوجرسی بود، به نفرینی دچار شده و تبدیل به چنین هیولایی می شود. این افسانه از آن زمان نسل به نسل منتقل شده است.

نهنگ پوزه منقاری ترو (Trues beaked whale)

نهنگ پوزه منقاری ترو (نوک نهنگ ترو) هم یکی دیگر از حیوانات آبزی کمتر دیده شده و ساکن آب های عمیق است. با این حال در سال 2017، محققان برای اولین بار پیروز به فیلم دریافت از این موجود خجالتی شدند.

این نهنگ ها قادر به شیرجه زنی تا عمق 3000 متری هستند و تنها برای نفس گیری کوتاهی به سطح آب می آیند. دانشمندان تخمین زده اند که آن ها 92 درصد از تایم خود را زیر آب سپری می نمایند. نوک نهنگ ترو یکی از 22 گونه شناخته شده از خانواده نوک نهنگان به شمار می رود.

یوفو (UFO)

اما علاوه بر موجودات افسانه ای و در حال انقراض؛ مشاهده اشیای پرنده ناشناس یا یوفو ها نیز در بسیاری از مواقع، خبرساز شده است. حتی در بعضی موارد، پای نهاد های سری دولتی نیز برای انجام تحقیقات به میان کشیده شد.

به عنوان نمونه، اسناد اداره هوانوردی فدرال امریکا حاکی از آن است که در فوریه 2018 دو خلبان هنگام پرواز، یک شی پرنده ناشناس را از فاصله نزدیک رویت نموده اند. هنوز اطلاعات تفصیلی در این مورد منتشر نشده؛ اما این اتفاق به پای داستان های مرموزی که درباره منطقه 51 (یکی از سایت های نظامی ایالات متحده) نقل شده است، نمی رسد.

منبع: برترین ها

به "مشاهده موجودات افسانه ای واقعیت است یا خیال؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "مشاهده موجودات افسانه ای واقعیت است یا خیال؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده موجودات افسانه ای واقعیت است یا خیال؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید