کرونا کابوس عظیم اقتصاد دنیا؛ پاتک فدرال رزرو هم بازارها را آرام نکرد

به گزارش وبلاگ ورامین، خبرنگاران : فدرال رزرو برای مقابله با ویروس کرونا ناچار به واکنش اضطراری شد. این نهاد در بیانیه ای گفت برای مقابله با تبعات مالی، نرخ بهره را نیم درصد کاهش می دهد.

کرونا کابوس عظیم اقتصاد دنیا؛ پاتک فدرال رزرو هم بازارها را آرام نکرد

به گزارش وبلاگ ورامین این میزان کاهش از دوره بحران اقتصادی گذشته بی سابقه بوده است. کارشناسان اقدام فدرال رزرو را اولین مکانیزم دفاعی سیاست پولی در برابر بحران ناشی از کرونا توصیف می نمایند. انتظار این بود با کاهش نرخ بهره بازارها تا حدودی آرام گردد. اما بلافاصله بعد از اعلام برنامه فدرال رزرو، بازارها برخلاف جهت پیش بینی شده حرکت کردند. بازار سهام، شاخص دلار و اوراق وارد سراشیبی پرنوسانی شدند. شاخص دلار حدود 5/ 0 درصد نزول کرد. دلار در برابر ین ژاپن و فرانک سوئیس نیز نزولی شد تا در برابر پناهگاه های امن ارزی به طور کامل عقب نشسته باشد. در مقابل اونس طلا با رشد هفتگی نزدیک به 4 درصد بر شاخص دلار آمریکا چیره شد. ریزش بازار سهام آمریکا و معکوس شدن منحنی بازدهی اوراق خزانه از جمله پیغامدهای این اقدام بودند. تحلیلگران اعتقاد دارند آنچه موجب شد پاتک فدرال رزرو بازارها را آرام نکند، انتظارات فعالان بازار بود. آنها به دلیل هیجان ناشی از تب کرونا توقع داشتند این نهاد برای مقابله با بحران نرخ بهره را بیش از این کاهش دهد. بنابراین عدم حمایت کاهش نرخ بهره از بازارها بیشتر ریشه در هراس و هیجان عمومی داشت.

پس از اینکه فدرال رزرو در اقدامی کم سابقه در شرایط اضطراری نرخ بهره را 5/ 0 درصد کاهش داد تا در برابر اثرات مخرب ویروس کرونا اجتناب کند و با اینکه بعضی از سرمایه گذاران انتظار داشتند نرخ بهره وارد فرایند کاهشی گردد، با این حال بلافاصله بعد از اجرای این اقدامات بازارها دچار فرایند نزولی پرنوسانی شدند که شاخص دلار را با حدود 5/ 0 درصد وارد فرایند نزولی کرد. دلار در برابر ین ژاپن و فرانک سوئیس نزولی شد. همچنین اونس طلا نیز با رشد هفتگی نزدیک به 4 درصدی در برابر دلار آمریکا، اسکناس پشت سبز آمریکایی را به عقب گرد وادار کرد. علاوه بر دلار، ریزش بازار سهام آمریکا و معکوس شدن منحنی بازدهی اوراق خزانه از جمله پیغامدهای این اقدام بودند. البته افت نرخ تنها به این دلیل نبود. حسی که این اقدام به عموم می داد، کاهشی دو برابر با مقادیر تغییر در سال های گذشته بود که سیگنال خطر را به عموم ارسال نمی کرد. بنابراین عدم حمایت کاهش نرخ بهره از بازارها رخ داد. به دنبال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو به عنوان اقدامی اضطراری برای حفاظت از عظیم ترین اقتصاد دنیا برابر تبعات شیوع ویروس کرونا، شاخص دلار آمریکا سقوط کرد. فدرال رزرو در بیانیه ای از کاهش 5/ 0درصدی نرخ بهره و رساندن آن به محدوده ای مابین یک تا 25/ 1 درصد اطلاع داد.

در بیانیه فدرال رزرو آمده است: زیربنای اقتصاد آمریکا پایدار است. با این وجود ویروس کرونا تهدیدهای تدریجی را متوجه فعالیت های اقتصادی می نماید. به همین دلیل (تهدیدها) و در راستای حمایت از نیل به اهدافی از جمله اشتغال حداکثری و ثبات قیمتی، کمیته بازار باز فدرال رزرو تصمیم گرفت تا نرخ بهره را کاهش دهد. شاخص دلار که قدرت این ارز را برابر سبد ارزی متشکل از 6 ارز عظیم اندازه گیری می نماید، با افت 55/ 0 درصدی روی عدد 99/ 96 ثابت بود؛ اما پس از تصمیم کاهش نرخ بهره، به پایین ترین سطح خود در 6 هفته اخیر یعنی 92/ 96 رسید.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در واکنش به کاهش نرخ بهره در پیغامی توییتری نوشت: فدرال رزرو نرخ بهره را کاهش داده، اما سیاست های تسهیلی بیشتر و مهم تر از آن، در یک سطح قرار دریافت کنار دیگر کشورها است. ما با دیگران در یک سطح رقابت نمی کنیم. این برای آمریکا منصفانه نیست. خاتمه زمان آن فرا رسید تا فدرال رزرو پیشگام گردد و سیاست تسهیلی بیشتر و کاهش بیشتر در نرخ بهره را در دستور کار خود قرار دهد. فدرال رزرو در حالی اقدام به کاهش نرخ بهره کرد که تنها چند ساعت پیش از آن مقامات اقتصادی گروه جی 7 اعلام کردند که در راستای دستیابی به رشد اقتصادی قدرتمند و پایدار و همچنین ایمن کردن اقتصادشان در برابر تهدیدهای ناشی از شیوع سریع کرونا، از تمامی ابزار سیاستی مناسب بهره خواهند برد.

همزمان با نگرانی دنباله دار سرمایه گذاران درخصوص تاثیرات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، ارزش ین ژاپن و فرانک سوئیس برابر دلار بالا رفت. ژاپن عظیم ترین اعتباردهنده دنیا محسوب می گردد و ین نیز به طور معمول در زمان های تنش ژئوپلیتیکی یا اقتصادی، سرمایه گذاران را به سوی خود جذب می نماید. از این رو ارزش آن برابر دلار یک درصد افزایش پیدا کرد و فرانک نیز به عنوان یک سرمایه گذاری امن دیگر در زمان بحران، 7/ 0درصد بالا رفت. فدرال رزرو در سال گذشته میلادی طی سه مرحله (هر مرحله 25/ 0 درصد) نرخ بهره پایه در آمریکا را به منظور یاری به افزایش سرمایه گذاری و بهبود نرخ رشد اقتصادی این کشور کاهش داده بود؛ اما در حالی که انتظار نمی رفت مقامات فدرال رزرو بار دیگر با کاهش نرخ بهره پایه موافقت نمایند، سقوط بی سابقه بازارهای سهام، نفت و فلزات اساسی در آمریکا خاتمه باعث شد که فدرال رزرو در اقدامی غیرمنتظره به منظور جلوگیری از وقوع یک فاجعه اقتصادی، بار دیگر نرخ بهره پایه را کاهش دهد.

سریال دوراهی نرخ بهره ترامپ- پاول

دوشنبه شب به وقت آمریکا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور در پیغام توییتری با اشاره به اینکه بانک مرکزی استرالیا اخیرا نرخ بهره پایه در این کشور را کاهش داده است، مقامات فدرال رزرو را به دلیل بالا بودن نرخ بهره در این کشور سرزنش کرد و از آنها خواست که نرخ بهره پایه را به میزان چشمگیری کاهش دهند. موضوع نرخ بهره از ماه ها پیش یکی از موارد اختلاف دونالدترامپ و جروم پاول، رئیس فدرال رزرو بوده است. در روز دوشنبه قیمت بیت کوین همراه با بازار بورس آمریکا بیشترین افزایش را طی این دو هفته داشته است و پیش بینی می گردد که با شیوع ویروس کرونا، فدرال رزرو و سایر بانک های مرکزی از این بازارها پشتیبانی خواهند کرد.

قیمت بیت کوین با 1/ 4 درصد افزایش به 8874 دلار رسید. این افزایش قیمت پس از کاهش قیمت 14 درصدی هفته گذشته بوده است که می توان گفت بیشترین کاهش قیمت در سه ماه اخیر محسوب می شد.

به رغم اینکه سرمایه گذاران معتقدند بیت کوین باید به عنوان یک دارایی امن مشابه با طلا یا اوراق قرضه خزانه داری آمریکا معامله گردد، اما قیمت این ارز دیجیتال همراه با دارایی های پرخطری نظیر بورس نوسان شدیدی داشته و کاهش یافته است. مقامات دنیای از جمله فدرال رزرو، بانک مرکزی ژاپن، صندوق بین المللی پول و بانک دنیای قول داده اند که در صورت لزوم، برای یاری به منظور جبران هرگونه آسیب اقتصادی به دلیل لغو گسترده سفرها، قرنطینه ها و اختلالات کارخانه ها اقداماتی را در دستور کار خود قرار می دهند. جی پاول (Jerome Powell) رئیس فدرال رزرو در روز آدینه گفت که بانک مرکزی باید از ابزارهایش استفاده کند و با اقدامات مناسب از اقتصاد پشتیبانی کند.

معاملات آینده بازار معاملات کالاهای شیکاگو با نرخ بهره فدرال رزرو نشان می دهد که سرمایه گذاران پیش از کاهش 5/ 0 درصدی نرخ بهره در تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی مطمئن بودند پس از این نرخ بهره بین 5/ 1 تا 75/ 1 درصد بود. هاروهیکو کورودا (Haruhiko Kuroda) رئیس بانک ژاپن گفت که این بانک مرکزی درصدد به ثبات رساندن بازارها و ارائه نقدینگی کافی به وسیله عملیات و اقدامات بازار و خرید دارایی هاست. روسای صندوق بین المللی پول و بانک دنیای در روز دوشنبه گفته اند که سازمان های تحت مدیریت آنها آماده ارائه تامین بودجه اضطراری، مشاوره و یاری های فنی به ویژه به کشورهایی هستند که سیستم سلامت آنها ضعیف است و آسیب پذیرترین مردم را دارند.

منبع: اقتصادنیوز

به "کرونا کابوس عظیم اقتصاد دنیا؛ پاتک فدرال رزرو هم بازارها را آرام نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا کابوس عظیم اقتصاد دنیا؛ پاتک فدرال رزرو هم بازارها را آرام نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید