آتش سوزی جنگل های آمازون عامل اختلاف آلمان و فرانسه

به گزارش وبلاگ ورامین، در حالی که فرانسه خواهان لغو توافق تجارت آزاد با کشورهای موسوم به مرکوسور به دلیل آتش سوزی ها در جنگل آمازون است اما دولت آلمان با این مسئله مخالف و خواهان تصویب این توافق است.

آتش سوزی جنگل های آمازون عامل اختلاف آلمان و فرانسه

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ورامین به نقل از روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ، بر اساس اطلاعات سخنگوی دولت آلمان برلین بر خلاف فرانسه نمی خواهد به دلیل آتش سوزی فاجعه بار در جنگل های آمازون توافق تجارت آزاد با بلوک مالی جنوب آمریکا موسوم به مرکوسور را کنار بگذارد.

یک سخنگوی دولت آلمان در برلین روز آدینه اطلاع داد که این توافق حاوی یک بخش پایدار بلندپروازانه با مقررات الزام آور برای حمایت از آب و هوا است. به گفته وی نهایی نکردن این توافق پاسخ مناسبی به آنچه در حال حاضر در برزیل اتفاق می افتد نیست.

سخنگوی دولت آلمان تاکید نمود که این توافق نامه حامی تجارت جهانی آزاد و منصفانه با استانداردهای بالای محیطی و اجتماعی است و این برای دولت فدرال آلمان اهمیت اساسی دارد.

این مقام آلمانی همچنین گفت که عدم انعقاد قرارداد مرکوسور سهمی در وضعیت جنگل های بارانی در برزیل نخواهد داشت. دولت آلمان این آمادگی را دارد که به برزیل در کوشش ها برای غلبه سریع بر این بحران سخت حمایت کند.

با وقـوع آتش سوزی ها در آمازون، فـرانسه بر خلاف آلمان با توافق تجارت آزاد موسوم به اروپا-مرکوسور به مخالفت پرداخته است.

بررونو لومـر، وزیر اقتصاد فـرانسه در این باره گفته است: موضع امـانوئل مکـرون رئیس جمهـور فرانسه، در مورد توافق مـرکوسور بسیار شفـاف و روشن است. شرایط این تـوافق تجاری، رعایت تمامی تعهـدات توافق آب و هـوایی پـاریس و تعهدات مرتبط با گرم شدن کره زمین از سوی طـرفین بوده است. بنابراین رئیس جمهـور به طور کاملا شفـاف گفتـه است چنانچه این تعهدات رعایت نشده باشد، فـرانسه نیز به نوبه خود در مورد توافـق مـرکوسور، با توجه به عدم اجـرای تعهدات مربوط به توافق آب و هوایی پاریس، تصمیم گیری می نماید.

رئیس جمهـور فـرانسه اعلام نموده است این کشور اکنون مخالف تـوافق تجارت آزاد بین اتحادیه اروپـا و مرکـوسور است. روز آدینه کـاخ الیـزه اعـلام کرد امانوئل مکـرون، با دروغگـو توصیف کردن ژائیـر بولسونارو ­رئیس جمهور برزیل درباره موضوع آب و هـوا، تصـریح نموده است این کشور با توافق اتحادیه اروپا-مرکوسـور مخالف است.

مذاکرات گروه کشورهای عضو بازار مشتـرک آمـریکای جنـوبی موسوم به مـرکوسور و اتحادیـه اروپـا بر سر تجـارت آزاد پس از 20 سال گفتگـو به نتیجه رسیده است. از این توافق به عنـوان رویـدادی مهم و تاریـخی برای حفظ و گسترش تجـارت آزاد در جـهان یاد می گردد.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه روز آدینه، آتش سوزی گسترده در جنگل های آمازون را بحران جهانی نامید.

ماکرون همچنین در واکنش به این حادثه، خواستار قرار دریافت این موضوع به عنوان دستورکار اصلی نشست گروه 7 شد.

ماکرون در حساب شخصی توئیتر خود نوشت: خانه ما می سوزد. به معنای واقعی کلمه. جنگل های بارانی آمازون- ریه هایی که 20 درصد اکسیژن سیاره ما را تأمین می نماید- در حال سوختن است. این بحرانی بین المللی است. اعضای گروه 7، اجازه دهید این مورد اورژانسی را در دو روز برگزاری نشست مورد بحث قرار دهیم.

از سوی دیگر، جایر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل، در پیامی توئیتری، اظهارات دارای لحن احساساتی ماکرون را دخالت در امور داخلی این کشور دانست و گفت: تأسف می خورم که رئیس جمهور ماکرون به دنبال سوءاستفاده از مسئله داخلی برزیل و سایر کشورهای حوزه آمازون، به نفع اهداف سیاسی شخصی است.

ولسونارو اضافه نمود: پیشنهاد رئیس جمهور فرانسه مبنی بر مطرح شدن مسائل حوزه آمازون در نشست جی7 بدون دخالت دادن کشورهای منطقه، یاد آور طرز فکر استعمارگرانه ای است که در قرن 21 قابل قبول نیست.

همچنین ماکرون روز آدینه تهدید کرد جلوی عقد تفاهم نامه تجاری میان کشورهای حوزه آمازون و اتحادیه اروپا را خواهد گرفت.

از ابتدای امسال میلادی، 72 هزار مورد آتش سوزی در برزیل اتفاق افتاده است که 84 درصد بیشتر از دوره زمانی مشابه در سال 2018 است. بیش از نیمی از این آتش سوزی ها در جنگل های آمازون اتفاق افتاده اند.

آتش سوزی اخیر در جنگل های آمازون به قدری وسیع است که در تصاویر ماهواره ای نیز قابل رویت است.

در اواخر ماه ژوئن اتحادیه اروپا با کشورهای آمریکای جنوبی موسوم به مرکوسور شامل برزیل، آرژانتین، پاراگوئه و اروگوئه درباره معاهده تجارت آزاد به توافق رسیدند. البته این توافق باید برای اجرایی شدن توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تصویب برسد.

علاوه بر فرانسه کشور ایرلند هم با توجه به آتش سوزی ها در جنگل آمازون یک وتو علیه این توافق تجارت برنامه ریزی شده را در دستور کار قرار داده در صورتی که برزیل حمایت موثرتر از جنگل های آمازون را در برنامه خود قرار ندهد.

نخست وزیر ایرلند در این باره ابراز نگرانی نموده که در امسال میلادی رکورد بالای نابودی جنگل های آمازون به وسیله آتش سوزی ثبت شده است. وی تاکید نمود که توافق تجارت آزاد مورد مذاکره قرار گرفته با دولت های موسوم به مرکوسور هنوز تا تصویب آن حدود 2 سال فاصله دارد و ما در این دوره زمانی رفتارهای برزیل در برخورد با محیط زیست را دقیقا مورد آنالیز قررار می دهیم.

در آستانه برگزاری نشست جی 7 برلین و پاریس در این باره با هم توافق کردند که مسئله آتش سوری ا در جنگل آمازون در این نشست در دستور کار قرار گیرد.

استفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان در این باره گفته است که وسعت این آتش سوزی ها بسیار وحشتناک و نه تنها برای برزیل بلکه برای تمام جهان تهدید آمیز است.

رئیس جمهور برزیل در این باره گفته است که همه جای جهان آتش سوزی های جنگلی رخ می دهد. این نباید به بهانه ای برای تحریم های بین المللی احتمالی تبدیل گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "آتش سوزی جنگل های آمازون عامل اختلاف آلمان و فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش سوزی جنگل های آمازون عامل اختلاف آلمان و فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید