نگرانی بروکسل درباره تاثیرات منفی تعویق برگزیت بر روند تصمیم گیری های مهم اروپا

به گزارش وبلاگ ورامین، یک هفته نامه آلمانی با استناد به سند پنج صفحه ای شورای اروپایی نوشت که این اتحادیه معتقد است که تعویق تاریخ برگزیت باید تا قبل از اولین نشست مجلس جدید اروپا تمام گردد تا این کشور نتواند نهادها و تصمیم گیری های مهم اروپایی را فلج کند.

نگرانی بروکسل درباره تاثیرات منفی تعویق برگزیت بر روند تصمیم گیری های مهم اروپا

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ورامین، به نقل از هفته نامه اشپیگل، بر اساس یک سند اتحادیه اروپا که در دیدار سفرای اتحادیه اروپا در روز آدینه در بروکسل توزیع شده و این هفته نامه آلمانی درباره آن گزارش داده است، انگلیس باید تا اول جولای اتحادیه اروپا را ترک کند و یا در انتخابات اروپایی شرکت کند.

در این سند پنج صفحه ای شورای اروپایی آمده است از آنجایی که از 23 تا 26 ماه می در کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتخابات اروپایی برگزار می گردد و مجلس جدید اروپایی در دوم جولای برای اولین بار تشکیل جلسه می دهد نباید تعویق تاریخ برگزیت به بعد از اول جولای موکول گردد. بر این اساس اگر انتخابات اروپایی در انگلیس برگزار نگردد باید تعویق تاریخ برگزیت تا قبل از اینکه اولین نشست مجلس جدید اروپا برگزار گردد اتمام یابد.

این سند پنج صفحه ای یک راهنما برای کشورهای عضو این اتحادیه است و برای اولین بار رسما مرحل مهمی را برای تمدید فرآیند خروج نوصیف می نماید.

به نوشته هفته نامه اشپیگل اگر انگلیس همانطور که انتظار می رود در این هفته تمدید تاریخ برگزیت را درخواست کند بقیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید در نشست روزهای پنج شنبه و آدینه در بروکسل در این باره تصمیم گیری نمایند. بدون چنین درخواستی و بدون تصویب توافق برگزیت از طرف مجلس لندن انگلیس در 29 ماه مارس بدون توافق اتحادیه اروپا را ترک می نماید.

البته در حال حاضر هیچ راه حلی برای هرج و مرج برگزیت و هیچ اکثریتی در مجلس این کشور برای توافق برگزیت پیش بینی نمی گردد. بنابراین در بروکسل فرض بر این است که انگلیس برای تمدید تاریخ برگزیت کوشش خواهد نمود.

نخست وزیر انگلیس در صورت موافقت احتاقتصادی توافق برگزیت در سومین رای گیری مجلس انگلیس هم خواستار تعویق تاریخ برگزیت برای داشتن زمان کافی به منظور تصویب قوانین مناسب در این باره است.

قرار است امروز (دوشنبه)دونالد تاسک، رئیس شورای اروپایی در برلین با آنگلا مرکل و در پاریس با رئیس جمهور فرانسه در این باره دیدار و مصاحبه کند.

بر اساس سند پنج صفحه ای شورای اروپایی که هفته نامه اشپیگل درباره آن گزارش داده است مسئله مشارکت انگلیس در انتخابات اروپایی نقطه عطف مهمی در بحث ها درباره تمدید تاریخ برگزیت است. در این سند آمده است که اتحادیه اروپا باید اطمینان حاصل کند که نهادها و فرآیند های اتحادیه اروپا به وسیله تمدید تاریخ برگزیت فلج نمی گردد.

بهر حال همچنان این مسئله که تحت کدام شرایط و برای چه مدت کشورهای عضو اتحادیه اروپا تاریخ برگزیت را به تعویق خواهند انداخت مسئله ای باز است. 27 عضو اتحادیه اروپا باید به اتفاق آراء در این باره تصمیم گیری نمایند.

بر اساس اطلاعات هفته نامه اشپیگل در دیدار سفرای اتحادیه اروپا در روز آدینه این مسئله معین شد که دو جناح در این باره در اتحادیه وجود دارد. از یک طرف کشورهایی مانند فرانسه هستند که در روند مذاکرات برگزیت رویکرد سختی را در قبال انگلیس اتخاذ نموده و حالا هم خواستار دلایل آشکاری برای تمدید تاریخ برگزیت هستند. در طرف دیگر هم کشورهایی مانند آلمان قرار دارند که حداقل از ابتدا همه گزینه ها را نبستند. آن ها از این رو با تمدید طولانی تر تاریخ برگزیت و حتی الامکان تا اواخر سال 2020 موافق هستند.

در ماه های آینده تصمیم گیری های مهمی درباره پست های مهم اروپایی مانند ریاست کمیسیون و رئیس شورای اروپایی و همچنین مذاکرات درباره چارچوب های اقتصادی آینده اتحادیه اروپا اتخاذ خواهد شد. بسیاری از دیپلمات های اروپایی نگرانند که انگلیسی ها بتوانند این گونه تصمیم گیری ها در اتحادیه اروپا را با بن بست روبرو نمایند تا در فرآیند برگزیت امتیازاتی را به دست آورند.

کاترینا بارلی، وزیر دادگستری آلمان و نامزد سوسیال دموکرات ها در انتخابات مجلسی اروپا هم در مصاحبهیی با هفته نامه اشپیگل، به مسئله برگزیت و نقش ترزا می، نخست وزیر انگلیس در این فرآیند پرداخته و گفت: من مدت طولانی از ترزا می دفاع می کردم چرا که وی ابتدا مخالف برگزیت بود اما حالا وی نقش تاسف باری را در این راستا ایفا می نماید. استراتژی او که با زمان بازی می نماید نتیجه ای نداشته و بسیار خطرناک است.

وی در ادامه گفت: به ندرت راه حلی غیر از برگزاری همه پرسی دومی در این باره وجود دارد. انگلیسی ها خسته شده اند. سیاستمداران آن ها هیچ راه حلی را پیدا نمی نمایند و بنابراین حالا ملت باید در این باره تصمیم بگیرند.

بارلی همچنین گفت: من دو سال پیش پیشنهاد برگزاری همه پرسی دومی را ارائه دادم و در آن موقع هرج و مرجی که امروز شکل گرفته قابل پیش بینی نبود. خروج یک عضو از اتحادیه روپا تا به حال هرگز وجود نداشته است. هیچ کس نمی دانست در اصل یک برگزیت چه مفهومی دارد. حالا انگلیسی ها باید اجازه داشته باشند درباره نتیجه مذاکرات رای دهند.

وی مشارکت مجدد انگلیس در انتخابات مجلسی اروپا در صورت تعویق تاریخ برگزیت را امری سخت ارزیابی نموده و در عین حال گفت که اگر تاریخ برگزیت خیلی عقب بیافتد این مسئله ممکن است اما به ندرت این اتفاق خواهد افتاد.

حالا در این شرایط تا چهارشنبه آینده و یک روز قبل از نشست اتحادیه اروپا در بروکسل باید نمایندگان مجلس انگلیس یک بار دیگر درباره توافق برگزیت رأی گیری نمایند.

قرار است در این باره هفته آینده در نشست اتحادیه اروپا تصمیم گیری گردد. بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان این مسئله را آشکار نموده اند که لندن باید دلایل قابل قبولی را برای درخواست خود برای تعویق تاریخ برگزیت ارائه دهد.

مجلس انگلیس چندی پیش در ماراتونی نفس گیر با برگزاری همه پرسی مجددی درباره برگزیت مخالفت نموده به طرح تعویق تاریخ برگزیت رأی داد.

بر اساس اطلاعات اعضای دولت انگلیس ترزا می می تواند درباره رأی گیری مجدد درباره توافق برگزیت در مجلس انگلیس انصراف دهد. فیلیپ هاموند، وزیر دارایی انگلیس در این باره گفته است که دولت این توافق را تنها در صورتی مجدداً در معرض رأی مجلس قرار خواهد داد که موافقت در این باره محرز گردد. ترزا می اعلام نموده است که می خواهد مجدداً این توافق را که تا به حال دو بار در مجلس انگلیس رد شده است قبل از نشست اتحادیه اروپا به رأی بگذارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "نگرانی بروکسل درباره تاثیرات منفی تعویق برگزیت بر روند تصمیم گیری های مهم اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی بروکسل درباره تاثیرات منفی تعویق برگزیت بر روند تصمیم گیری های مهم اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید