آیا گلکسی اس 20 آخرین میخ را بر تابوت جک 3.5 میلی متری هدفون می کوبد؟

به گزارش وبلاگ ورامین، سامسونگ که خود روزگاری یکی از هواداران سرسخت جک 3.5 میلی متری هدفون در گوشی های هوشمند بود و اپل را به دلیل حذف آن به باد انتقاد گرفته بود، اکنون این درگاه را از خانواده گلکسی اس 20 حذف نموده است. البته پیش از این کره ای ها گلکسی نوت 10 را نیز بدون تجهیز به جک 3.5 میلی متری صدا معرفی نموده بودند. اما عرضه پرچم داران سال جاری سامسونگ در حالی که به این ویژگی سخت افزاری مجهز نیستند، به این معنی است که جک 3.5 میلی متری صدا به سرانجام عمر حضور خود در گوشی های هوشمند نزدیک شده است یا همچنان می توان به بازگشت آن امید داشت؟

آیا گلکسی اس 20 آخرین میخ را بر تابوت جک 3.5 میلی متری هدفون می کوبد؟

خانواده پرچم داران گلکسی اس سامسونگ همواره یکی از مهم ترین محصولات برند گلکسی و شاید به اعتقاد بعضی، مهم ترین نمایندگان جهانی اندروید بوده اند که استانداردهای آن را معین می نموده اند. بنابراین، پیروی کره ای ها از سیاست اپل و حذف جک 3.5 میلی متری از خانواده گلکسی اس 20 می تواند به معنی خاتمه حضور این درگاه محبوب در جهانی گوشی های هوشمند یا حداقل در میان پرچم داران و گوشی های رده بالا باشد.

حتی اگر میان رده ها و گوشی های مالی و یا شرکت های نه چندان پیروزی مانند ال جی سعی داشته باشند همچنان به حضور جک 3.5 میلی متری در محصولات جدید پای بند باشند، تعیین است که این درگاه به خاتمه راه خود رسیده است؛ زیرا نمی توان تاثیر تصمیمات سامسونگ (به عنوان بزرگترین فراوری کننده گوشی های هوشمند در بازار جهانی) بر شرایط بازار را منکر شد. همان گونه که کمپانی کره ای گاهی برای پیروی از سنت شکنی های اپل مورد انتقاد قرار می گیرد، سایر شرکت ها نیز به پیروی از سامسونگ متهم می شوند. اما به دو دلیل می توان گفت که این شرکت تاثیر بسیار زیادی بر بازار موبایل دارد:

ریسک پذیری بالا که توجه سایر شرکت ها را هم جلب می نماید

نخستین دلیل این است که این سامسونگ جسارت زیادی در آزمایش و به کار گیری فناوری ها و ویژگی های سخت افزاری و نرم افزاری جدید در پرچم دارانش دارد. یکی از نمونه های شاخص آن استفاده از فناوری شارژ بی سیم بود که در ابتدا همزمان با معرفی گلکسی اس 4 به صورت آزمایشی وارد جهانی پرچم داران این شرکت شد و از زمان عرضه گلکسی اس 6 به بعد، به عنوان یک استاندارد در پرچم دارانش حضور دارد. این ویژگی به دلیل بعضی مسائل مانند الزام به تماس پد شارژر با گوشی و مشکل بودن کار با آن در زمان شارژ، در ابتدا مورد انتقاد نهاده شد اما اکنون به یک استاندارد برای بازار پرچم داران تبدیل شده است.

مورد دیگر استفاده از نمایشگرهای AMOLED و صفحات خمیده است که اکنون به محبوبیت بسیاری در بازار دست یافته اند. در مواردی گوگل نیز متهم می گردد که بعضی ویژگی های نرم افزاری گوشی های سامسونگ را به عنوان ویژگی های پیش فرض به سیستم عامل اندروید اضافه می نماید.

حتی زمانی که سامسونگ در ایجاد تغییراتی مانند حذف امکان تعویض باتری گوشی توسط کاربر کمی با تاخیر عمل کرد، اقدام او برای عرضه گلکسی اس 6 با باتری غیر قابل تعویض در واقع خاتمهی برای حضور این ویژگی در پرچم داران اندرویدی بود. اکنون نیز این شرکت پس از تاخیر طولانی، همزمان با معرفی گلکسی اس 20 استفاده از جک 3.5 میلی متری هدفون را کنار گذاشته است و این می تواند به معنای خاتمه کار این درگاه صوتی محبوب باشد. حتی گفته می گردد ممکن است در آینده این شرکت با حذف درگاه میکرو اس دی از پرچم دارانش باعث گردد تا استفاده از کارت های حافظه جانبی در پرچم داران نیز منسوخ گردد.

پیوند عمیق برند گلکسی با جهانی اندروید

چه شما با ادعای تسلط سامسونگ بر معین استانداردهای بازار پرچم داران اندرویدی موافق باشید و چه نباشید، هنوز دلیل دیگری وجود دارد که این شرکت را به حکمران اصلی این حوزه تبدیل می نماید: برای بسیاری از کاربران اندروید یعنی سامسونگ!

جدا از نقش موثر سامسونگ در رشد و توسعه سیستم عامل اندروید، این شرکت با فراوری گوشی های هوشمند در رده ها و قیمت های مختلف تنوع عظیمی از دستگاه های اندرویدی را ارائه می نماید و در بسیاری از بازارهای مهم جهان حضور پررنگی دارد. شاید نام برند پیکسل شرکت گوگل که نماینده رسمی اندروید محسوب می گردد برای بسیاری از کاربران غیر حرفه ای نامی ناآشنا باشد، زیرا در هر کشوری و هر فروشگاهی همواره نمایندگان مختلف سامسونگ را پشت ویترین مشاهده نموده اند و بسیاری نخستین تجربه کاربری خود از اندروید را با گوشی های هوشمند این شرکت شروع نموده اند. البته نمی توان نقش بازاریابی پیروز کمپانی کره ای را نادیده گرفت؛ سیاستی که بسیاری از شرکت ها مانند سونی، ال جی یا اچ تی سی با عدم توجه کافی به آن، اکنون در شرایط نابه سامانی به سر می برند.

بنا به هر دلیلی، گوشی های سامسونگ همواره در میان پرفروش ترین های بازار بوده اند و در ذهن بسیاری از کاربران نام اندروید با برند گلکسی پیوند خورده است. حال اگر جک 3.5 میلی متری هدفون از امن ترین خانه خود که گلکسی های سامسونگ بوده اند نیز رانده گردد، دیگر جایی در جهانی گوشی های هوشمند نخواهند داشت. در واقع اپل با حذف این درگاه از آیفون 7 پروژه مرگ آن را کلید زده بود، اما اقدام سامسونگ در حذف جک 3.5 میلی متری صدا از خانواده گلکسی اس 20 میخ آخر را بر تابوت این استاندارد قدیمی اما پرطرفدار کوبید.

منبع: Android police

منبع: دیجیکالا مگ

به "آیا گلکسی اس 20 آخرین میخ را بر تابوت جک 3.5 میلی متری هدفون می کوبد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا گلکسی اس 20 آخرین میخ را بر تابوت جک 3.5 میلی متری هدفون می کوبد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید