دریا در نوشهر برای مردم جذابیت ندارد!

رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان نوشهر با بیان این که دریا در این شهر، برای مردم جذابیت ندارد، گفت: دلیل این امر، دسترسی کم مردم به سواحل است چرا که بخش اعظم نوار ساحلی حوزه شهری نوشهر در اختیار ارگان های دولتی قرار گرفته است.

دریا در نوشهر برای مردم جذابیت ندارد!

سواحل نوشهر در اختیار ارگان های دولتی

مازیار درویشی نژاد رئیس نظام مهندسی ساختمان نوشهر در گفت وگو با خبرنگاران یکی از مهم ترین چالش های نوشهر را دسترسی کم مردم به دریا مطرح کرد و گفت: به دلیل این که بخش اعظم نوار ساحلی حوزه شهری نوشهر در اختیار ارگان های دولتی واقع شده است، مردم دسترسی خیلی کمی به دریا دارند و به همین دلیل دریا به عنوان یکی از بزرگترین جاذبه های شهرهای ساحلی، جذابیت چندانی برای عموم در نوشهر ندارد.

درویشی نژاد کمبود پارکینگ را در نوشهر یکی از دیگر مسائل دانست و تاکید نمود: شهردار جدید پس از آمدن به نوشهر، سخت گیری هایی برای تامین پارکینگ دارد، به هر سازنده ای اجازه نمی دهد هرطور که بخواهد بسازد و ایجاد پارکینگ در اولویت واقع شده است؛ هم چنین صدور رای برای تخریب ساختمان های غیرمجاز و غیرقانونی نیز از دیگر اقدامات مثبت شهردار جدید است.

وی در ادامه با بیان این که آنالیز نقشه های ساختمانی تا دریافت مجوز دارای روند خاصی است، اظهار کرد: کارفرمایانی که از شهرداری دستور نقشه می گیرند به یکی از دفاتر مهندسی مراجعه می نمایند و پس از طراحی از نظر معماری، سازه و برق در دفتر نمایندگی نظام مهندسی مورد کنترل قرار می گیرد.

وی کنترل و بازرسی گاز را از دیگر اختیارات نظام مهندسی عنوان و توضیح داد: تفکیک آپارتمان نیز توسط نظام مهندسی انجام می گردد و سپس نقشه ها برای اجرا به اداره ثبت و اسناد ارجاع داده می گردد.

درویشی نژاد با اشاره به این که نظام مهندسی نوشهر دارای 1800 عضو در رشته های هفتگانه معماری، عمران، برق، مکانیک، نقشه برداری، شهرسازی و ترافیک است، اضافه نمود: از این تعداد 50 درصد دارای پروانه و مابقی فاقد پروانه هستند.

رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان نوشهر به بعضی خدمات برای اعضای نظام مهندسی اشاره نمود و یادآور شد: تمدید پروانه و ارتقا پایه از درجه سه تا یک از زمان فارغ التحصیلی تا خاتمه دوره از جمله این خدمات است.

نیمی از ساخت و سازهای نوشهر سازگار با طبیعت است

وی ادامه داد: با توجه به شرایط خاص نوشهر می توان گفت 50 درصد از ساختمان های ساخته شده در این شهرستان با شرایط آب و هوایی و طبیعت و بوم سازگاری دارد.

درویشی نژاد با اشاره به این که در بخش سازه و اسکلت با توجه به رطوبت منطقه،ساختمان های بتنی بهتر جواب می دهد متذکر شد: با توجه به این که جوشکاران حرفه ای در منطقه وجود ندارد سازه فلزی خیلی کم استفاده می گردد و به جای آن از سازه بتنی با مقاومت خوب، کاربرد زیادی دارد.

رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان نوشهر تاکید نمود: در ظاهر ساختمان، نمای داخلی و خارجی چوب باید دیده گردد چرا که با طبیعت سازگار است اما متاسفانه در حال حاضر اکثر سازندگان و مالکان به سمت نمای سنگ رفته اند و اثری از چوب دیده نمی گردد؛ بنابراین می توان گفت تنها 50 درصد از ساختمان ها با اقلیم سازگاری دارد.

وی بتن های آماده را در سازه و معماری دارای استحکام لازم دانست و گفت: بتن های آماده به روستاها هم کشیده شده است که به استحکام یاری زیادی نموده است.

ضعف ساختمان های نوشهر در حوزه تاسیسات

رئیس نظام مهندسی ساختمان نوشهر با اشاره به این که در اجرای آرماتور بندی، بتن و تیغه چینی به ایده آل لازم رسیده ایم، توضیح داد: در حال حاضر ضعف عمده در تاسیسات است و به همین دلیل بعد از دو تا سه سال ساختمان از این نظر دچار مسائلی می گردد.

درویشی نژاد بالا بودن سطح آب های زیرزمینی در بعضی نقاط شهر را یکی از دلایل مشکل در سیستم ساختمان ها و آسیب به محیط زیست بیان کرد و گفت: اجرای چاه های سپتیک یکی از راهکار های این مشکل است که متاسفانه اغلب کارفرمایان و بساز بفروش ها به دلیل بالا بودن هزینه آن اجرا نمی نمایند، هم چنین گروه های تخصصی نظام مهندسی می توانند برای مسائل فاضلاب و محیط زیست راهکار های خوبی ارائه دهند که متاسفانه آن گونه که باید و شاید از وجودشان استفاه نمی گردد.

وی با بیان این که در جذب سرمایه گذار ضعف های زیادی وجود دارد، اعلام کرد: به دلیل دست اندازها و برخورد نه چندان مناسبی که با سرمایه گذار می گردد اشتیاقی برای کار به وجود نمی آید بنابرای احتیاج است در این بخش اصلاحاتی صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دریا در نوشهر برای مردم جذابیت ندارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریا در نوشهر برای مردم جذابیت ندارد!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید