گزارش، ابتکار انصارالله؛ عربستان در دوراهی سقوط و ثبات

به گزارش وبلاگ ورامین، پیشنهاد و ابتکار صلح انصارالله از موضع قدرت و درعین حال از موضع عزت مندی ارائه شده و یک اقدام حساب شده و هوشمندانه است و توپ اکنون در زمین عربستان است.

گزارش، ابتکار انصارالله؛ عربستان در دوراهی سقوط و ثبات

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ورامین، مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن عصر شنبه 30 شهریور در سخنانی به مناسبت پنجمین سالگرد انقلاب 21 سپتامبر این کشور ابتکار صلحی را اظهار داشت و از همه طرف های درگیر در جنگ خواست تا با جدیت وارد مذاکراتی جدی و واقعی شوند که به آشتی ملی همه جانبه منجر می گردد و هیچ یک از طرف ها را مستثنی نمی نماید.

المشاط همچنین از توقف حمله به اراضی سعودی با پهپاد و موشک های بالستیک و بالدار و همه اشکال حمله اطلاع داد و گفت: منتظر پاسخ مشابه یا بهتر از آن در اعلام مشابه توقف همه اشکال حمله و بمباران خاک خود هستیم و حق پاسخ را برای خودمان در صورت عدم پاسخ مثبت به این طرح محفوظ می دانیم.

المشاط گفت: تأکید می کنیم که تداوم جنگ به نفع کسی نخواهد بود بلکه ممکن است به تحولات خطرناکی منجر گردد که نمی خواهیم روی دهد و یقین داریم که ما زیان بیشتر را نخواهیم برد بلکه این کشورهای متجاوز در وهله اول و به طور اساسی و مستقیم هستند که بیشترین زیان را از این امر متحمل خواهند شد.

عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله هم گفت: اگر ائتلاف سعودی اماراتی، تجاوزات خود را متوقف کند، ما حملات موشکی و پهپادی را متوقف خواهیم کرد.

ابتکار انصارالله، عربستان در دوراهی سقوط و ثبات

عربستان و متحدانش از ششم فروردین 1394 جنگ تمام عیار و ویرانگری را علیه کشور فقیر عربی یمن به راه انداختند، این جنگ هرچند ویرانگری های گسترده در سطح تأسیسات زیربنایی و منازل و مدارس و بیمارستان ها و... و کشتار انسان های بی دفاع یمن به جا گذاشته، اما پیامدهای و نتایج مثبتی برای نیروهای مردمی انصارالله و متحدان به دنبال داشته است چرا که اکنون شاهدیم که نیروهای انصارالله و متحدانش از حالت تدافعی وارد حالت هجومی شده اند، در طول یک سال و نیم که یمن از حالت تدافعی وارد حالت تهاجمی شده، در اولین فاز، تهاجم را با موشک شروع کرد، در فاز دوم، وارد مرحله پهپادی شد و در فاز سوم که بسیار مهمتر از مراحل قبلی است، وارد بحث پدافند هوایی شده است که این مرحله سبب می گردد تا آسمان یمن دیگر همانند گذشته آسیب پذیر نباشد که متجاوزان بخواهند هر موقعی که بخواهند به حریم آن تجاوز نمایند.

اما روز شنبه 23 شهریور بود که خبری مهم به روی خروجی رسانه های مهم منطقه ای و بین المللی نهاده شد، تأسیسات نفتی مهم عربستان در استان های بقیق و خریص متعلق به شرکت بزرگ آرامکو آتش گرفت، وزارت کشور عربستان اظهار داشت آتش سوزی ای که در دو کارگاه متعلق به پالایشگاه نفتی آرامکو واقع در استان بقیق انجام شده بود، بر اثر حملات پهپادی نیروهای یمنی انجام شده است.

سعودی ها طبق معمول با کم اهمیت جلوه دادن این حملات، سعی کردند از انتشار جزئیات مربوط به خسارت های این حمله خودداری نمایند، این در حالی است که سخنگوی نیروهای مسلح یمن، از بزرگترین عملیات پهپادی یمن در عمق خاک عربستان اطلاع داد که طی آن تأسیسات نفتی آرامکو هدف نهاده شده است.

نکته قابل توجه درباره ابتکار انصارالله این است که این ابتکار پس از عملیات پهپادی موفقیت آمیز اخیر در هدف قرار دادن تأسیسات نفتی راهبردی آرامکو عربستان ارائه شده است.

محمد البخیتی عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن در این باره به وبلاگ ورامین گفت که هدف از ابتکار مهدی المشاط، دادن فرصت مناسب به عربستان سعودی برای خروج آبرومندانه از این ورطه و تنگنایی است که در آن گرفتار شده است.

وی درباره هدف المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن از ارائه ابتکاری مبنی بر توقف حملات موشکی و پهپادی به عربستان گفت: عربستان سعودی به سبب تجاوزگری به یمن در تنگنا نهاده شده است و هدف از این ابتکار دادن فرصت مناسب به سعودی برای خروج آبرومندانه از آن است، این ابتکار به صورت یکجانبه از طرف ما برای آتش بس ارائه شده و امیدواریم که عربستان سعودی به این ابتکار پاسخ مثبت دهد، چرا که برای آن مدت زمانی مشخصی قرار نداده ایم، ما همچنین شرطی درباره نوع پاسخ سعودی مشخص ننموده ایم و آنچه برای ما اهمیت دارد، مضمون و محتواست، پاسخی که به سرانجام تجاوزگری و برطرف محاصره منجر گردد.

البخیتی تصریح می نماید: توپ اکنون در زمین عربستان سعودی است و امیدوارم که از این ابتکار و فرصت بهره ببرند، زیرا توقف تجاوزگری به یمن به نفع یمن و عربستان است، زیرا مصلحت و منفعت عربستان برای تحقق صلح بیشتر از مصلحت یمن است، زیرا یمن خیلی چیز زیادی برای از دست دادن ندارد.

وی توضیح داد: ما امیدواریم که عربستان سعودی از این فرصت استفاده کند و اگر پایبند نباشد، ما برای پاسخی نظامی آماده ایم که در نهایت عربستان سعودی را وادار به توقف تجاوزگری و برطرف محاصره یمن کند.

در همین رابطه رضا میرابیان کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا و منطقه خلیج فارس درباره ابتکار صلح انصارالله ابراز عقیده می نماید: این بار اول نیست که انصارالله از سعودی ها می خواهد که بمباران را متوقف و محاصره را لغو نمایند، فرقی که این بار دارد، این است که انصارالله از موضع قدرت و در عین حال از موضع عزت مندی این ابتکار را ارائه نموده، در واقع پس از حوادث آرامکو این ابتکار را ارائه نموده، پس ماهیت این ابتکار از موضع ضعف نیست، بلکه از موضع قدرت و عزت مندی است، این ابتکار، هوشمندانه است، به دلیل این که به دنیا بگویند که انصارالله جنگ طلب نیست و دنبال صلح و آتش بس است، لذا به همین خاطر این پیشنهاد را ارائه نموده است، بنابراین توپ اکنون در زمین عربستان است و عربستان باید این درخواست را بپذیرد، اما اگر سعودی ها بخواهند لجاجت نمایند، مطمئناً فشار انصارالله بر عربستان و امارات و اقداماتی که صورت خواهد گرفت به مراتب از عملیات آرامکو شدیدتر و سخت تر خواهد بود.

در واقع ابتکار انصارالله یک اقدام دیپلماتیک و سیاسی و در واقع یک اقدام روانی است که هم به منطقه و کشورهای منطقه و هم مردم منطقه و مردم دنیا اعلام کند که عربستان، آتش بیار معرکه است و انصارالله اگر تا کنون پاسخ عربستان را می داده است، در واقع برای دفاع از مردم خود پاسخ تجاوزات را با استفاده از موشک و پهپاد می داده است.

ابتکار انصارالله، یک کار کاملاً هوشمندانه، دیپلماتیک و سیاسی و برای جهت دادن به افکار عمومی منطقه و دنیا بوده است که اگر تا الآن انصارالله اقدامی انجام داده، برای دفاع از خود بوده، چون جنگ را انصارالله شروع ننموده، این عربستان بوده که جنگ را شروع نموده و به بمباران یمن اقدام نموده است و اگر انصارالله پاسخ حملات را داده و اگر آرامکو را با پهپاد هدف قرار داده صرفاً اقدامی تدافعی و برای دفاع از ملت یمن بوده است.

از این به بعد انصارالله می خواهد بگوید ما علاقه ای به ادامه این وضع نداریم، ما حسن نیت خود را به عربستان نشان می دهیم، سعود ی ها دو گزینه بیشتر ندارند؛ یا به این پیشنهاد پاسخ مثبت دهند، یا خواستار ادامه وضعیت موجود هستند، که در واقع نشان می دهد این عربستان و حامیانش هستند که جنگ طلب هستند و از این به بعد اگر انصارالله ضربات سنگین تری به عربستان وارد کند، متهم به جنگ طلبی نخواهد شد و دفاع از خود است، اگر انصارالله اقدامی انجام می دهد در راستای دفاع از خویش است، ارزیابی هایی که وجود دارد، ارزیابی زیرکانه و هوشمندانه ای از سوی انصارالله انجام شده و توپ را در زمین عربستان انداخته است، عربستان باید پاسخ دهد و به نفعش است که پاسخ مثبت دهد، به دلیل اینکه شرایط آینده، به مراتب سخت تر از آرامکو خواهد بود.

پس از عملیات آرامکو، در بیانیه ای که سخنگوی ارتش یمن اظهار داشت عملیات آرامکو را تحت عنوان توازن بازدارندگی مرحله دوم اظهار داشت معلوم می گردد، توازن بازدارندگی اول، پرتاب موشک های بالستیک بوده و توازن بازدارندگی مرحله دوم، پرواز پهپادها بوده است، حالا اگر بخواهند توازن بازدارندگی مرحله سوم و چهارم و پنجم را اجرا نمایند، چه اتفاقی برای عربستان و امارات رخ خواهد داد؟ قابل پیش بینی نیست، قطعاً شرایط برای عربستان و امارات به مراتب از وضعیت فعلی سخت تر و سنگین تر خواهد بود، چون انصارالله رسماً امارات را تهدید کرد که اگر حسن نیت خود را نشان نداده و همچنان در یمن و جنگ باقی بماند، تأسیسات حساس آن هدف قرار خواهد گرفت.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، ابتکار انصارالله؛ عربستان در دوراهی سقوط و ثبات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، ابتکار انصارالله؛ عربستان در دوراهی سقوط و ثبات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید