گزارش، ارائه جزئیات جدید از حمله به مرزبانی تاجیکستان و تقویت فرضیه شیره کمال

به گزارش وبلاگ ورامین، اظهارات جدید نماینده کمیته امنیت ملی تاجیکستان که می گوید مهاجمان 9 مرد، 11 زن و 13 کودک و نوجوان 4 تا 15 ساله و همگی تاجیک و اهل استان سغد بوده اند، فرضیه شیره کمال را در حمله به مرزبانی، تقویت می کند.

گزارش، ارائه جزئیات جدید از حمله به مرزبانی تاجیکستان و تقویت فرضیه شیره کمال

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ورامین، حمله به پایگاه مرزی و دیده بانی عشق آباد در ناحیه سلطان آباد در مجاورت مرزهای تاجیکستان و ازبکستان که حدود 3 هفته پیش صورت گرفت، همچنان با انتشار اطلاعات جدید و ظهور فرضیه ها و سناریوهای جدیدتری همراه است. تاکنون فرضیات متعددی از جمله انجام دریافت حمله توسط نیروهای وابسته به داعش که از افغانستان وارد این کشور شدند (سناریوی مطرح شده از سوی دولت)، سازماندهی یک حمله ساختگی و جعلی توسط خود دولت به منظور مظلوم نمائی در سطح بین المللی و با اهداف سیاسی داخلی (فرضیه مخالفین)، و مرتبط کردن این حوادث به اختلافات اقتصادی پیرامون تجارت شیره کمال و تبدیل آن به سناریوی نخست (مطرح شده از سوی برخی رسانه های غربی) مطرح شده است. اگرچه شواهد متعددی برای هر کدام از فرضیات فوق الذکر وجود دارد، اما همچنان نمی توان با قطعیت نسبت به صحت یا عدم صحت هر کدام نظر داد و همچنان در نبود اطلاعات قابل اعتماد، تحلیل گران در وادی احتمالا به ارزیابی این تحولات می پردازند.

اظهارات جدید نماینده کمیته دولتی امنیت ملی

در آخرین داده های منتشر شده پیرامون این موضوع، محمد سعیداف، نماینده کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان در خلال سخنرانی وی پیرامون موضوع تقویت فعالیت ایدئولوژیک برای مبارزه با اقدامات تروریستی و افراط گرایی مطرح شده است. وی در سخنرانی خود تصریح می کند:

در حمله روز 6 نوامبر 2019 گواه آن است که اعضای تشکیلات تروریستی به صورت خانوادگی وارد شده و در این حادثه 9 نفر مرد، 11 زن و 13 کودک و نوجوان 4 الی 15 ساله که از ساکنان ولایت سغد بوده اند، فعالیت و مشارکت داشته اند.

وی همچنین می افزاید: برخی تحلیل گران معتقدند که شرایط سخت و سطح پایین زدگی علت اصلی گرایش به اقدامات تروریستی و افراط گرایی است، اما این حادثه اثبات کرد که این افراد شرایط خوب زندگی داشته و دارایی رهبر این گروه به نام غفوراف شهرت اعظم ویچ مبلغی بیش از یک میلیون سامانی (معادل حدودا 103 هزار دلار) برآورد شد.

نماینده کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان همچنین تصریح می کند: این افراد فعالیت خود را در سغد آغاز کردند، یک ماه در خانه ای در حدود ناحیه اسماعیل سامانی گذراندند. رئیس محله آن ها را دیده و ناظر منطقه ای نیز شاهد آن ها بوده است، اما بی توجهی کرده اند.

باز هم تناقض در داده های منتشر شده از حادثه

این اظهارات سعیداف در حالی است که پیرامون تعداد افراد مشارکت کننده در این حمله و اظهارات پیشین دولت تناقض به وجود آمده است. پیش از این وزارت کشور تعداد مهاجمین را 20 نفر اعلام کرده بود و هیچ اظهار نظری درباره حضور بچه ها و نوجوانان در آن نشده بود. تنها ذکر شده بود که 3 زن در میان مهاجمین حضور داشته اند. اما اکنون سعیداف می گوید تعداد مهاجمین 33 نفر بوده که 13 نفر از آن ها را بچه ها و نوجوانان 4 الی 15 ساله تشکیل می دهند.

پیش از این نیز در آمار تلفات نیروهای دولتی تناقضاتی به وجود آمده بود. در حالی که وزارت کشور و کمیته دولتی امنیت ملی تلفات نیروهای دولتی را دو نفر، یک کارمند وزارت کشور و یک سرباز مرزبانی عنوان کرده بودند، داعش در اعلامیه خود کشته شدن 10 نفر از نیروهای دولتی را مطرح کرده بود. پس از آن نیز حداقل نام 6 نفر از سوی برخی منابع دولتی، از جمله 5 مرزبان و یک پلیس به عنوان کشته شدگان در حادثه مذکور منتشر شده بود.

تناقض مهم دیگری که در این میان مطرح شده است، رد بخشی سناریوی دولت است. کمیته دولتی امنیت ملی در ساعت 12 ظهر روز وقوع حادثه با انتشار بیانیه ای عنوان می کند که مهاجمین وابسته به گروه تروریستی داعش بوده و از مرزهای افغانستان وارد تاجیکستان شده اند. موضوعی که سریعا با واکنش مقامات افغانستان روبرو شد. مقامات مرزبانی افغانستان با تاکید بر نظارت دقیق بر مرزها، این اظهارات را رد کردند. با این حال، اکنون عضو دیگری از کمیته دولتی امنیت ملی اظهار می دارد که در وهله نخست تمامی افرادی که در این حمله شرکت داشته اند تاجیک و از یک خانواده بوده اند، و ثانیا، سخنی از افغانستان و حتی ولایت های جنوبی تاجیکستان که هم مرز با افغانستان هستند (همچون ختلان و بدخشان) نیز نیامده است، و اظهارات سعیداف نشان از آن دارد که این افراد اصالتا اهل استان سغد در شمال تاجیکستان بوده اند.

تقویت سناریوی شیره کمال

اظهارات سعیداف در حالی مطرح می شود که به نوعی می تواند سناریوی شیره کمال را که اخیرا توسط مجله اینسایدر مطرح شده بود، تقویت کند. شیره کمال یک گیاه دارویی است که کاربرد گسترده ای در صنایع داروسازی دارد. اخیرا با دستور امامعلی رحمان، تجارت شیره کمال به صورت انحصاری به شرکت فراز که متعلق به شمس الله صاحب اف، داماد او می باشد، واگذار شد. بر این اساس گفته می شود در اوایل ماه نوامبر، اختلافات میان برداشت کنندگان و کارگران جمع آوری کننده شیره کمال و شرکت فراز پیرامون قیمت گذاری این گیاه دارویی شدت می گیرد و منتج به اخراج شماری از کارگران می شود. همچنین اخباری از وقوع درگیری هایی محدود در بازار شهر دوشنبه نیز به وجود می آید.

پس از آن بود که بر اساس این فرضیه، جمع آوری کنندگان شیره کمال به همراه خانواده هایشان دوشنبه را ترک کرده و با تحریک یکی از نیروهای سرویس امنیتی، تصمیم حمله به یک پایگاه مرزبانی در نزدیکی محل جمع آوری شیره کمال که آن را به خوبی می شناختند، می گیرند. با این وجود، نیروهای امنیتی و نظامی تاجیکستان که در انتظار آن ها بودند، سریعا به مقابله پرداخته و با آن ها درگیر می شوند. اینسایدر همچنین ادعا می کند شماری از زندانیان با سوابق امنیتی و افراط گرایی نیز در میان کشته شدگان قرار داده می شود تا فرضیه دولت بیشتر به واقعیت نزدیک شود. تصاویر کشته شدگان با دست های بسته در جریان این حادثه نیز مربوط به همین افراد است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، ارائه جزئیات جدید از حمله به مرزبانی تاجیکستان و تقویت فرضیه شیره کمال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، ارائه جزئیات جدید از حمله به مرزبانی تاجیکستان و تقویت فرضیه شیره کمال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید