شروع به کارگروه نمایشگاه میراث مشترک راه ابریشم

به گزارش وبلاگ ورامین، نخستین کارگروه نمایشگاه سیار مشترک راه ابریشم در پایتخت قزاقستان در راستای حفاظت از میراث فرهنگی ملموس و ناملموس، افزایش و ترویج آگاهی نسبت به میراث فرهنگی راه ابریشم و استفاده ازجایگاه میراث فرهنگی به عنوان ابزار توسعه پایدار برگزار گردید.

شروع به کارگروه نمایشگاه میراث مشترک راه ابریشم

به گزارش وبلاگ ورامین، در این نشست که در سالن همایش کتابخانه موزه ملی جمهوری قزاقستان در شهر نورسلطان، پایتخت این کشور - دوشنبه 27 خردادماه - برگزار گردید، مدیران و معاونین موزه های کشورهای ایران، افغانستان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، رئیس دپارتمان مطالعات بین فرهنگی و منطقه ای دانشگاه کپنهاگ، رئیس هیأت مدیره نمایشگاه های متقابل در کمیته بین المللی موزه ها (ایکوم)، رئیس یونسکو شاخه آلماتی و رئیس همکاری مشترک اتحادیه اروپا در قزاقستان حضور داشتند.

جبرئیل نوکنده - رئیس موزه ملی ایران - که در این اجلاس شرکت داشت، اظهار داشت: این پروژه یکی از برنامه های مصوب در چارچوب طرح سه ساله بین یونسکو و اتحادیه اروپا در مورد میراث مشترک کشورهای راستا جاده ابریشم با نام میراث راه ابریشم: کریدور آسیای مرکزی، افغانستان و ایران، ابعاد بین المللی سال میراث فرهنگی اروپا انجام شده است.

وی هدف از برگزاری این نشست را توانمندسازی در راستای حفاظت از میراث فرهنگی ملموس و ناملموس، افزایش و ترویج آگاهی نسبت به میراث فرهنگی راه ابریشم، استفاده از صندلی میراث فرهنگی به عنوان ابزار توسعه پایدار بیان نمود.

او با بیان این که در این کارگروه موضوعاتی مانند آنالیز عناوین پیشنهادی نمایشگاه، طرح محتوایی، نحوه انتخاب آثار، ایجاد فرصت تعامل و گفتگو بین موزه ها و ایجاد شبکه ارتباط بین موزه های ملی کشورهای مورد نظر به آنالیز و گفتگو گذاشته شد، درباره زمان برگزاری نمایشگاه گفت: این نمایشگاه در شش ماه دوم سال 2021 برگزار می گردد و موزه ملی ایران میزبان ادامه این نشست در امسال است، همچنین قرار است در اجلاس بعدی در تهران جزئیات بیشتری از نحوه برگزاری این نمایشگاه مورد بحث و گفتگو قرار گیرد.

به اعتقاد وی این کارگروه فرصت مغتنمی برای گفتگوی بین موزه های کشورهای این منطقه است که نقش مهمی در شکل گیری تاریخ تمدن بشر داشته و میراث مشترک ارزشمند و تاریخ عمیق فرهنگی دارند.

نوکنده با تاکید بر این که لازم است برای ارتقای سطح آگاهی خود از این سرزمین و موضوعات مشترک، همکاری و تعامل بیشتری صورت گیرد، اضافه کرد: موزه های ملی هر کدام از این کشورها در برگیرنده میراث مشترک آنها محسوب می گردد و ما در واقع اعضای یک خانواده هستیم.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران این نشست در ادامه کنفرانس بین المللی افغانستان، آسیای مرکزی و ایران- میراث مشترک در راستا راه ابریشم و کریدورهای اروپا برگزار گردیده که در آبان 1397 در سمرقند ازبکستان برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شروع به کارگروه نمایشگاه میراث مشترک راه ابریشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع به کارگروه نمایشگاه میراث مشترک راه ابریشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید