اینترنت شبانه؛ توفیق اجباری یا تشویق به شب زنده داری؟!

به گزارش وبلاگ ورامین، در مقابل کاربرانی که از اینترنت شبانه ناراضی اند، ظاهرا برخی خواهان اینترنت شبانه از سوی اپراتورها هستند؛ اما به نظر می رسد تقابل این دو خواسته به تصور گران شدن هزینه اینترنت، موجب نارضایتی کاربران گردیده است.

اینترنت شبانه؛ توفیق اجباری یا تشویق به شب زنده داری؟!

به گزارش وبلاگ ورامین، اینترنت شبانه رسمی است که از چندی قبل توسط اپراتورها به راه افتاد. یک اپراتور ممکن است حجمی از اینترنت روزانه را با دریافت مبلغی ارائه و حجمی را هم به اینترنت شبانه اختصاص دهد و اپراتور دیگری ممکن است اینترنت حجمی روزانه و شبانه را در بسته های اینترنت خود برای انتخاب کاربر به فروش بگذارد. با وجود این، در حالی که برخی از کاربران شب زنده دار ممکن است از اینترنت شبانه راضی باشند، برخی دیگر هم از حجم های شبانه ای که استفاده نمی گردد، شکایت دارند.

اینترنت شبانه درواقع برای ساعات کم مصرف از طرف اپراتورها قرار داده می گردد و هرچند ممکن است ارائه اینترنت در این ساعات، اعتراض برخی کاربران را موجب گردد، اما ساعات کم مصرف توسط رگولاتوری معین می گردد. ساعات کم مصرفی که در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات آمده، از ساعت 24 تا 6 برای صوت و 2 تا 8 برای دیتاست. البته شاید برخی از کاربران اعتراض داشته باشند که در این ساعات استفاده زیادی از اینترنت ندارند، ولی در مقابل برخی هستند که اتفاقا در این ساعت از شبانه روز به اینترنت احتیاج دارند؛ مانند کسانی که ساعات کاری شان شیفت شب است.

اما به نظر می رسد این اینترنت شبانه در حال حاضر موجب نارضایتی کاربرانی گردیده که پیش از این حجمی از اینترنت را با پرداخت مبلغی دریافت می کردند اما اکنون حجم اختصاص یافته با همین مبلغ بین شب و روز تقسیم گردیده و گویی اینترنت روزانه سهم خود را با اینترنت شبانه به اشتراک گذاشته است یا مبلغی که برای بسته های اینترنتی دریافت می شد، با اضافه شدن اینترنت شبانه به این بسته های اینترنتی افزایش یافته است.

این موضوع و نارضایتی کاربران موجب واکنش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شد و محمدجواد آذری جهرمی چندی پیش با اشاره به موضوع ارائه اینترنت ترکیبی شب و روز، اظهار نموده بود که ارائه بسته های ترکیبی شبانه و روزانه توسط اپراتورها ممنوع گردیده و دیگر نباید ارائه شوند. هرچند نسترن محسنی - معاون آنالیز های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- در این باره گفته بود: فروش بسته به این صورت که بخشی از حجم مخصوص شب و بخشی از آن مخصوص روز باشد، خلاف مقررات نیست بلکه باید میزان تعرفه در تمام شبانه روز به یک میزان باشد.

در عین حال، یکی دیگر از مواردی که از طرف مسوولان مورد توجه قرار گرفته، این است که با بسته های اینترنت که حجمی را به ساعات کم مصرف اختصاص می دهند (همان ساعاتی از شب تا بامداد)، برخی از کاربران برای اینکه بتوانند از این حجم اینترنت خود استفاده نمایند، به سمت شب زنده داری روی آورده اند که از طرفی بتوانند در ساعاتی از شبانه روز که اپراتورها ترافیک کاربر کمتری دارند، با سرعت قابل قبولی به فعالیت اینترنتی خود بپردازند و از طرف دیگر، از حجمی که بهشان اختصاص یافته بهره مند گردد.

اگرچه باید توجه داشت اپراتورها با ادعایی که دارند، در کوشش برای جلب رضایت مخاطب، به بسته های اینترنتی خود، حجم شبانه اضافه نموده اند، اما در مقابل درخواست ها برای اینترنت شبانه، برخی از کاربران هم هستند که شاید واقعا هیچ استفاده ای از این اینترنت شبانه نداشته باشند؛ بنابراین منطقی است که این کاربران تصور نمایند هزینه ای که برای بسته اینترنت می پردازند، اگر تنها صرف اینترنت روزانه گردد، برای آن ها فایده دارد و در غیر این صورت، بخشی از این هزینه که به اینترنت شبانه برای آن ها اختصاص یافته، هیچ استفاده ای برایشان نداشته است.

با توجه به این که اینترنت شبانه برای برخی از کاربران واقعا مزایایی هم دارد، شاید بد نباشد اپراتورها این حق انتخاب را به کاربران بدهند که از بین اینترنت شبانه روزی، ترکیب اینترنت روزانه و شبانه یا حتی اینترنت مجزا برای شب و روز، یک مورد را انتخاب نمایند تا این کشمکش درباره اینترنت شبانه هم تمام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اینترنت شبانه؛ توفیق اجباری یا تشویق به شب زنده داری؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت شبانه؛ توفیق اجباری یا تشویق به شب زنده داری؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید