توفیق اجباری برای دوومیدانی کاران ایران، چند ورزشکار المپیکی می شوند؟

به گزارش وبلاگ ورامین، بازی های المپیک با تصمیم کمیته بین المللی المپیک برای یک سال به تعویق افتاد و هم اکنون فرصت مناسبی است که ملی پوشان با ارتقای رکورد خود ورودی المپیک را کسب نمایند.

توفیق اجباری برای دوومیدانی کاران ایران، چند ورزشکار المپیکی می شوند؟

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری وبلاگ ورامین، تعویق یک ساله المپیک با تصمیم کمیته بین المللی المپیک به دلیل شیوع ویروس کرونا اگرچه اتفاق بی سابقه در تاریخ ورزش دنیا محسوب می شد اما به اعتقاد خیلی از کارشناس ورزش ایران این توفق اجباری به سود ایران است و سهمیه های کاروان المپیک توکیو می تواند بیشتر از گذشته باشد.در رشته دوومیدانی تا به امروز احسان حدادی در پرتاب دیسک و حسن تفتیان در دوی 100 متر پیروز به کسب سهمیه المپیک شدند و حالا این فرصت یک ساله باعث می شود تا ملی پوشان دوومیدانی برای کسب سهمیه کوشش زیادی نمایند.

هرچند که بعضی رکورد بعضی از آن ها تا رسیدن به جواز حضور در المپیک خیلی زیاد است و باید دید در این سال منتهی به المپیک می توانند سهمیه را از آن خود نمایند و راهی آوردگاه توکیو شوند. فدراسیون دوومیدانی یکی از فدراسیون های بی ثبات ورزش ایران است که در روزهای پایانی سال 98 بعد از مدت ها بلاتکلیفی صاحب رئیس شد اما به دلیل شبهاتی که در مجمع برگزاری فدراسیون دوومیدانی وجود داشت از سوی وزارت ورزش و جوانان انتخابات فدراسیون ابطال شد و در نهایت باز هم با سرپرست اداره می شود. بدون شک یکی از نیازهای اساسی دوومیدانی در سال 99 تعیین شدن شرایط ریاست این فدراسیون است و باید دید وزارت ورزش انتخابات آن را چه زمانی در دستور کار قرار می دهد.

تعویق المپیک شانس دوومیدانی کاران ایران را برای کسب سهمیه بالا برد؛ در حال حاضر اصلی ترین گزینه کسب سهمیه المپیک مهدی پیردنیا در ماده 400 متر با مانع است که با توجه به رنکینگ دنیای به احتمال زیاد مسافر توکیو خواهد شد.

قبل از اینکه بازی های المپیک با نظر نهایی کمیته بین المللی المپیک به تعویق بیفتد؛ مجوزهای ورودی ملی پوشان دوومیدانی برای کسب سهمیه به توضیح زیر بوده است:

فرزانه فصیحی(دوی 100 متر): بهترین رکورد شخصی 11.78، رنکینگ دنیای 439، ظرفیت المپیک 56، ورودی المپیک 11.15

مهدی پیردنیا(دوی 400 متر با مانع): بهترین رکورد فصل 49.33، رنکینگ دنیای 29، ظرفیت المپیک 40 نفر، ورودی المپیک 48.90

شاهین مهردلان (پرتاب وزنه): بهترین رکورد فصل 20.74، رنکینگ دنیای 75، ظرفیت المپیک 32 نفر، ورودی المپیک 21.10

بهنام شیری(پرتاب دیسک): بهترین رکورد فصل 60.89، رنکینگ دنیای 63، ظرفیت المپیک 32 نفر، ورودی المپیک 66.00

حسین رسولی(پرتاب دیسک): بهترین رکورد فصل 55.04، رنکینگ دنیای 224، ظرفیت المپیک 32، ورودی المپیک 66.00

کیوان قنبرزاده(پرش ارتفاع): بهترین رکورد فصل 2.23، رنکینگ دنیای 80، ظرفیت المپیک 32، ورودی المپیک 2.33

محمدجعفر مردادی(ماراتن): بهترین رکورد شخصی 2:17:41، رنکینگ دنیای 1205، ظرفیت المپیک 80 نفر، ورودی المپیک 2:11:30

محمدحسین ابارقی(200 متر): تنها رکوردی که به عنوان بهترین رکورد فصل این ورزشکار ثبت شده است به 60 متر داخل سالن برمی شود که 6.77 است. علاوه بر این صندلی کلی این ورزشکار 6784 است و رنکینگی در 200 متر برایش ثبت نشده است. ظرفیت المپیک 56 نفر، ورودی المپیک 20.24

طبق سهمیه های ورودی المپیک دوومیدانی کارانی چون شاهین مهردلاندر پرتاب وزنه، کیوان قنبرزاده در پرش ارتفاع، حسین رسولی و بهنام شیری در پرتاب دیسک احتمال کسب سهمیه روی کاغذ دارند هرچند که در بین این نفرات مهدی پیردنیا در دوی 400 متر با مانع بیشتر از همه شانس المپیکی شدن دارد. او در سال گذشته عملکرد فوق العاده ای داشت و توانست هفت مرتبه رکورد ملی را جابه جا کند. با توجه به رنکینگ دنیای پیردنیا به وسیله رتبه هم می تواند جواز حضور در المپیک را به دست بیاورد.

در بین دیگر ملی پوشان دوومیدانی بهنام شیری هم یکی از شانس های احتمالی کسب سهمیه المپیک است؛ او به همراه حسین رسولی مدتی است در بلاروس تمرینات خود را پیگیری می نمایند اما به دلیل شیوع ویروس کرونا فعلاً در این کشور ماندگار شدند. شیری به وسیله رنکینگ نمی تواند به آوردگاه توکیو برسد و در کوشش است تا در یک سال باقی مانده تا توکیو بتواند در مسابقات مختلف رکورد خود را ارتقا دهد و راهی توکیو شود.حسین رسولی فاصله خیلی زیادی با ورودی المپیک دارد، ورودی المپیک در رشته پرتاب دیسک 66 متر است و این در حالی است که رکورد رسولی 55 است و فاصله زیادی دارد.

دیگر ملی پوش دوومیدانی که برای سهمیه کوشش می نماید؛ کیوان قنبرزاده است که آخرین رکورد او 23/2 است البته خودش مدعی است که 25/2 را ثبت نموده است؛ رکورد ورودی برای این رشته 33/2 است و قنبرزاده باید خیلی کوشش کند تا خود را به این رکورد برساند. او سال گذشته مدتی در روسیه زیر نظر مربی اش تمرین می کرد اما با شیوع ویروس کرونا به ایران بازگشت.

حدنصاب ورودی المپیک برای رشته پرتاب وزنه 10/21 است که شاهین مهردلان نماینده این رشته رکورد 74/20 را به ثبت رسانده و فاصله زیادی با کسب ورودی دارد. به هرحال باید دید این ورزشکارانی که تا ورودی المپیک فاصله دارند می توانند در این یک سال فرصت طلایی به جمع المپیکی ها اضافه شوند. بدون شک اگر المپیک در زمان مقرر برگزار می شد لیست دوومیدانی کاران اعزامی به المپیک توکیو نهایتاً به عدد سه می رسد اما حالا با این فرصت طلایی می توان امیدوار باشیم دوومیدانی به تعداد ورزشکاران بیشتر راهی المپیک خواهد شد. در المپیک ریو تعداد دوومیدانی کاران اعزامی به ریو عدد 10 بود و حالا اهالی دوومیدانی امیدوارند با این فرصت دوباره سهمیه های بیشتری نصیب دوومیدانی ایران شود.

4057/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "توفیق اجباری برای دوومیدانی کاران ایران، چند ورزشکار المپیکی می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توفیق اجباری برای دوومیدانی کاران ایران، چند ورزشکار المپیکی می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید