رحمانی فضلی: معین تاریخ احتمالی دور دوم انتخابات مجلس، تا الان گزارش های زیادی درباره تخلفات انتخاباتی نداشتیم

به گزارش وبلاگ ورامین، وزیر کشور گفت: گروه های بازرسی در وزارت کشور از یک ماه قبل فعال شده اند و همه اقدامات نامزد های انتخاباتی را مورد نظارت قرار دادند و تا الان گزارش های زیادی ازتخلفات نامزد ها دریافت نکرده ایم.

رحمانی فضلی: معین تاریخ احتمالی دور دوم انتخابات مجلس، تا الان گزارش های زیادی درباره تخلفات انتخاباتی نداشتیم

به گزارش گروه ورزشی وبلاگ ورامین، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور پس از نشست با استانداران کشور در جمع وبلاگ ورامین گفت: با توجه به اینکه از امروز صبح تبلیغات انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز شده است، امروز جلسه ای با استانداران کشور برای آنالیز این موضوع برگزار گردید.

رحمانی فضلی ادامه داد: ضروری است از استانداران کشور جهت نظارت بر امر اجرای انتخابات و اقداماتی که برای روز انتخابات در حال تدارک هستند، تشکر ویژه کنم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه در این جلسه درباره موضوع و نحوه مشارکت مردم در انتخابات بحث و گفتگو صورت گرفت، توضیح داد: همچنین درباره بحث امنیت و سلامت انتخابات بحث هایی صورت گرفت و بر اساس گزارش هایی که به بنده رسیده است هم از لحاظ امنیتی و هم از لحاظ تدارکاتی و پشتیبانی فضای انتخابات بسیار خوب است و همه چیز مهیاست.

وی اضافه کرد: همچنین همه عوامل اجرای انتخابات آموزش های لازم را دیده اند و آمادگی کامل دارند و امیدواریم این نوع نشست هایی که ما در مقاطع مختلف برگزار می کنیم، بتواند در فرایند کلی انتخابات نقش مهمی را ایفا نماید.

رحمانی فضلی با بیان اینکه افزایش مشارکت یکی از مباحث محوری ما در این جلسه بود، گفت: هر چند موضوع مشارکت به طور مستقیم دستور کار وزارت کشور نیست و نهادهای تبلیغاتی، رسانه ای و نامزدهای انتخابات و احزاب و گروه ها و ستادهای آنها باید در این زمینه فعال باشند اما با توجه به اینکه استانداران و فرمانداران در این زمینه نقش هماهنگی دارند تاکید شد فضای تبلیغاتی و امکانات رسانه ای و دعوت به مشارکت به وسیله گروه های مرجع را در استان های خودشان تقویت نمایند تا با مشارکت بالایی انتخابات را پیش ببریم.

وزیر کشور درباره نحوه نظارت بر هزینه های تبلیغاتی نامزدها انتخابات گفت: اخیراً مجلس قانونی را در این زمینه اصلاح کرد که مربوط به شفاف سازی هزینه های انتخاباتی نامزدهاست و صرفاً این قانون چند روز است که به ما ابلاغ شده است و اجرای آن در عمل به راحتی اتفاق نمی افتد چرا که همه نامزدهای انتخابات باید بر اساس این قانون یک حساب اقتصادی باز نمایند. حسابرس داشته باشند و همچنین باید همه منابع اقتصادی انتخاباتی آنان به وسیله این حساب باشد و ضروری است سلسله اقدامات حسابرسی اتفاق بیفتد اما آنچه وظیفه وزارت کشور است ابلاغ نموده ایم.

وی گفت: یکی از وظایفی که در این زمینه به عهده وزارت کشور گذاشته شده است، معین میزان منابع لازم سرانه برای هر نامزد انتخاباتی است که ما گفته ایم این مساله محاسبه گردد اما با توجه به اینکه زمان کوتاه است نحوه نظارت بر این مساله حتماً سال جاری به صورت کامل نامزدها نمی توانند رعایت نمایند اما توصیه ما به آنان این است که هر چقدر می توانند این قانون را اجرایی نمایند تا از سوی دستگاه های نظارتی دچار اشکال نشوند.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه تعداد رأی دهندگان حدود 57 میلیون نفر است، گفت: در صورتی که انتخابات به دور دوم کشیده گردد ما دو تاریخ یعنی دو آدینه پس از 13 فروردین را به شورای نگهبان پیشنهاد نموده ایم و اگر آنان هر کدام از این تاریخ ها را قبول نمایند، قابلیت اجرا داد.

وزیر کشور درباره نحوه نظارت بر تخلفات انتخاباتی توضیح داد: گروه های بازرسی در وزارت کشور از یک ماه قبل فعال شده اند و همه اقدامات مرتبط با نامزدهای انتخاباتی را مورد نظارت قرار دادند و تا الان گزارش های زیادی در این باره مبتنی بر تخلفات نامزدها را دریافت ننموده ایم.

وی ادامه داد: البته هر گزارشی که در این زمینه به دست ما برسد ارزیابی می گردد و اگر مواردی باشد که از قانون تخلف شده باشد، ما این افراد را به مراجع صالح معرفی می کنیم ضمن اینکه قوه قضائیه سال جاری هیأت پیشگیری از تخلف در استان ها را تشکیل داده است و آنان هم فعالیت نامزدها را رصد می نمایند و از سوی دیگر شورای نگهبان اقدامات نظارتی خودش را انجام می دهد و بر این اساس وزارت کشور، قوه قضائیه و شورای نگهبان نظارت کافی بر فرآیند انتخابات می نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "رحمانی فضلی: معین تاریخ احتمالی دور دوم انتخابات مجلس، تا الان گزارش های زیادی درباره تخلفات انتخاباتی نداشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رحمانی فضلی: معین تاریخ احتمالی دور دوم انتخابات مجلس، تا الان گزارش های زیادی درباره تخلفات انتخاباتی نداشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید