فروشنده ها به بازار ارز آمدند، مسافرتی گران تر از آزاد!

به گزارش وبلاگ ورامین، دلار بعد از پشت سرگذاشتن نرخ 15 هزار تومانی در هفته گذشته، در حال حاضر تا 13 هزار تومان کاهش قیمت داشته است. گر چه قیمت ها همچنان بالاست و حتی به نرخ زیر 11 هزار تومان چند روز اخیر هم نرسیده ؛ اما امروز با ورود فروشنده ها بازار کم التهاب و خلوت بود.

فروشنده ها به بازار ارز آمدند، مسافرتی گران تر از آزاد!

به گزارش وبلاگ ورامین، امروز (شنبه) گر چه بازار در ابتدای روز با قیمت های بالا برای ارز آغاز شد و دلار تا 14 هزار تومان هم قیمت داشت، ولی در ادامه با به جریان افتادن معاملات، قیمت ها نزولی پیش رفت. تا زمان تنظیم این گزارش(14:30) دلار تا 13 هزار تومان و یورو تا 15 هزار و 400 تومان معامله گردیده است. ریزش قیمت در بازار ارز در حالی اتفاق می افتد که گرچه صرافی ها تمایل چندانی به فروش ندارند، اما مردم برای فروش به بازار آمده اند. در مقابل فروشنده ها البته خریدار چندانی نیست، چرا که در روند ریزشی بازار ترجیح می دهند منتظر ثبات قیمت باشند، در مجموع افرادی که اکنون تقاضای واقعی دارند خریدارند و کسانی هم که به پول سرمایه گذاری گردیده در دلار خود احتیاج دارند تا حدی فروشنده هستند. همچنین افرادی هستند که برای نوسان گیری از پنج شنبه به بازار آمدند و برای جلوگیری از کاهش سود دلار خریداری گردیده، ارز خود را می فروشند.

اما اینکه چرا جریان بازار برخلاف روزهای آخر هفته گذشته پیش رفته و کاهشی گردیده است، موضوعی است که فعالان و تحلیلگران بازار آن را در چند عامل آنالیز می نمایند. اول اینکه در روزهای اخیر عرضه در بازار از سوی صرافی های منتخب انجام گردیده که خود تا حدی به تقاضا پاسخ داده و اثرگذار بوده است. از سویی دیگر مجوز اخیر بانک مرکزی برای صرافی ها که بتوانند ارز خریداری گردیده از سامانه نیما را وارد کشور نموده و تحت شرایطی در بازار بفروشند نیز موجب گردیده تا انتظارات به سمت افزایش عرضه در بازار پیش برود.

این در حالی است که عبدالناصر همتی-رئیس کل بانک مرکزی- که امروز برای ارائه توضیحاتی به کمیسیون اقتصادی مجلس رفته بود، در حاشیه این جلسه گفته که در کنار صرافی ها به صادرنمایندگان نیز این مجوز داده گردیده که بخشی از ارز حاصل از صادرات خود را به شکل اسکناس ارز وارد کشور نموده و از طریق سامانه نیما و تحت کنترل بانک مرکزی در بازار عرضه نمایند. این خبر نیز بر بازار اثر داشته و به گفته فعالان بازار بر سرعت ریزش قیمت ارز افزوده است.

با این حال نکته جالب بازار امروز این بود که صرافی هایی که معمولا ارزهای خدماتی را می فروشند در شرایطی که قیمت ها در بازار در حال ریزش بود نرخ در آنها همچنان بالا قرار داشت، به طوری که دلار تا 13 هزار و 600 تومان و یورو تا 15 هزار و 900 تومان فروش رفت، البته تمامی این صرافی ها هم فروش نداشتند و محدود به یکی دو مورد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فروشنده ها به بازار ارز آمدند، مسافرتی گران تر از آزاد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروشنده ها به بازار ارز آمدند، مسافرتی گران تر از آزاد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید