مادر شدن به معنای انزوا نیست! سابقه تجربه در Peanut

به گزارش وبلاگ ورامین، Peanut استارتاپ جدیدی است که در سال 2016 در انگلستان راه اندازی شده و با طراحی یک برنامه، مادران و نیازهای آنها را در مرکز توجه قرار داده و امکان برقراری ارتباط بین مادرانی را که نزدیک هم هستند و علایق مشترک دارند، فراهم می نماید.

مادر شدن به معنای انزوا نیست! سابقه تجربه در Peanut

پدر و مادر شدن تجربه جدیدی است که تحولات زیادی را در زندگی انسان ها رقم می زند، برنامه ریزی های مربوط به اوقات فراغت و حتی برنامه های کاری افراد عوض می گردد و به همین دلیل نیز چنین به نظر می رسد که والدین بعد از تولد فرزندان شان منزوی شده و دیگر نمی توانند مطابق گذشته با دوستان و همکاران خود وقت بگذرانند؛ اما حقیقت این است که پدر و مادرها عوض نشده اند، بلکه سبک زندگی آنها تغییر نموده و روابط دوستی خود را نمی توانند مانند گذشته ادامه دهند.

Peanut استارتاپ جدیدی است که در سال 2016 در انگلستان راه اندازی شده و با طراحی یک برنامه، مادران و نیازهای آنها را در مرکز توجه قرار داده و امکان برقراری ارتباط بین مادرانی را که نزدیک هم هستند و علایق مشترک دارند، فراهم می نماید. در نهایت نیز کاربران با استفاده از برنامه مذکور دایره دوستی جدیدتری پیدا می نمایند که مهم ترین شاخصه این دوستی ها تجربه مشترک مادر بودن است.

سابقه تجربه در Peanut

عموما افرادی که در فضای کسب وکارهای نوین حضور داشته و تجربیات قابل توجهی در این زمینه دارند، می توانند در فرایند رشد و توسعه یک استارتاپ تأثیر مثبتی داشته باشند، بر همین اساس نیز سابقه فعالیت مرتبط مؤسسان این استارتاپ، زمینه پیشرفت بیشتر آن را فراهم نموده است.

دوستی بین مادران هسته اساسی این کسب وکار است و با توجه به اینکه یکی از هم بنیانگذاران این استارتاپ به نام Michelle Kennedy تجربیات فراوانی در زمینه مدیریت برنامه های دوست یابی دارد، فرایند کاری آنها موفقیت آمیز بوده است. ضمن اینکه تجربیات دیگر بنیانگذار این مجموعه در حوزه فعالیت استارتاپ ها نیز در خدمت برنامه های توسعه ای آن قرار گرفته است.

به طور کلی داشتن تجربه در زمینه کسب وکارهای نوین که مبتنی بر فناوری دیجیتال هستند، در رشد و توسعه استارتاپ ها تأثیر بسزایی دارد و در خصوص استارتاپ مذکور نیز تجربیات هم بنیانگذاران آن در حوزه های استارتاپی و خصوصا برقراری ارتباط بین کاربران، شاخصه مهمی محسوب می گردد.

یافتن مشابهت؛ شکل گیری دوستی

رویکرد عمده Peanut در زمینه برقراری ارتباط با مادران، یافتن نقاط مشترک است، به این معنا که مفاهیمی را که در دایره دوستی این مادران بالقوه قرار می گیرند، برجسته می نماید و اطلاعاتی مانند سن بچه ها، زبان مادران، شغل آنها و … را به نمایش می گذارد تا مادران به وسیله علایق مشترکی که دارند، بیشتر با یکدیگر آشنا شوند.

کاربران می توانند ویژگی های خود را مانند شغل، علایق ورزشی و … هنگام ثبت نام وارد نموده و در صورت لزوم اطلاعات مندرج در پروفایل خود را تغییر داده، حذف یا اضافه نمایند.

به نظر می رسد مطابقت بر اساس علاقه مندی ها منطقی باشد، چراکه مادرانی که وقت آزاد بیشتری دارند و خانه دار هستند یا مشاغل پاره وقت دارند، مطمئنا با مادرانی تطبیق پیدا می نمایند که مانند آنها وقت آزاد داشته و بیشتر زمان خود را صرف تهیه غذای بچه و مراقبت از او می نمایند.

این در حالی است که یک مادر شاغل تمام وقت نمی تواند با مادران مذکور ارتباط برقرار کند. به همین دلیل ثبت علاقه مندی ها و خصوصیات کاری، یکی از روش های مهم برای ایجاد ارتباط بین مادران است. مأموریت ما شکل دادن به اجتماعی از زنان است که مادر هستند، این عبارت در وب سایت Peanut به صورت برجسته ای نوشته شده است.

این استارتاپ بر این باور است که مادر بودن تنها نقش مشخص نماینده زن در زندگی نیست، اگرچه مادر بودن بهترین فصل زندگی یک زن است، اما تنها فصل آن نبوده و بنابراین مادر شدن نباید زنان را منزوی کند، بلکه باید به عنوان یک عامل مکمل در زندگی آنها قرار بگیرد و حتی روابط جدیدی را برای شان رقم بزند؛ به همین دلیل نیز شکل دادن به یک دایره دوستی بین مادران، هدف عمده این استارتاپ محسوب می گردد.

مهم ترین نکته ای که در این استارتاپ به آن توجه شده است، مسئله انزوا و تنهایی مادران است؛ ممکن است مادران بعد از تولد فرزندشان پرمشغله تر شده و از جمع های گذشته خود دور شوند و احساس تنهایی نمایند. Peanut روابط دوستی جدیدی را بین مادران ایجاد می نماید

ارائه راه چاره هوشمند و آسان

به همین دلیل استارتاپ Peanut یک راه چاره هوشمند را ارائه می دهد تا مادران بتوانند به وسیله گوشی های همراه با دیگر مادران همفکر و نزدیک به خود متصل شوند.

برای این کار نیز دایره ای از روابط را بین زنانی که بچه ها هم سن داشته و در نزدیکی هم زندگی می نمایند اما یکدیگر را نمی شناسند، شکل می دهد تا بتوانند با یکدیگر وارد مکالمه شده، تجربیات خود را به اشتراک گذاشته و حتی دایره این دوستی را از فضای دیجیتال فراتر برده و به دیدار هایی در دنیای واقعی برسند.

کاربران برای استفاده از اپ Peanut و ثبت نام در آن، باید یک حساب فیس بوک داشته باشند، همینطور سن آنها کمتر از 17 سال نبوده و از نظر قانونی نیز بتوانند در کشور محل زندگی خود از این برنامه استفاده نمایند.

بعد از افتتاح یک حساب کاربری، اطلاعات آنها در فیس بوک مورد استفاده قرار گرفته و تصویر نمایه، شرایط ارتباطی، موقعیت مکانی و اطلاعات مربوط به دوستان آنها در دسترس اپ مذکور قرار می گیرد تا این اطلاعات بین مادرانی با شرایط و علایق مشابه به اشتراک گذاشته گردد.

نحوه استفاده از اطلاعات مذکور طبق قوانین امنیتی این استارتاپ صورت خواهد گرفت و بدون اجازه هیچ مادری نمی توان از اطلاعات حساب کاربری او استفاده کرد. از جمله مزایای عمده ای که برای این اپ ذکر می نمایند، سهولت کاربرد و طراحی مدرن آن است.

ضمن اینکه این برنامه دوست یابی یک تمایز عمده با پلتفرم های مشابه دارد و آن هم اتصال مادران در فضای واقعی است، زیرا با تحلیل موقعیت مکانی مادران، این اتصال را انجام داده و در نتیجه شانس ایجاد یک دوستی عمیق تر را در دنیای واقعی بالاتر می برد.

Peanut: چالش ها و نقدها

مهم ترین نکته ای که در این استارتاپ به آن توجه شده، مسئله انزوا و تنهایی مادران است؛ به این معنا که ممکن است مادران در دنیای امروز، بعد از تولد فرزندشان، پرمشغله تر شده و در نتیجه از جمع های گذشته خود دور شوند و احساس تنهایی نمایند.

Peanut روابط دوستی جدیدی را بین مادرانی ایجاد می نماید که چالش ها و دغدغه های مشترک داشته و می توانند به وسیله گفت وگو و همفکری با یکدیگر، بر موانع جدید زندگی خود غلبه نموده و توانمندی های بیشتری کسب نمایند؛ به طوری که احساس تنهایی و انزوای مذکور از میان رفته و روحیه شاد ناشی از پیدا کردن دوستان جدید، جایگزین آن گردد.

هر استارتاپی خط مشی مخصوص به خود را دارد که بر اساس آنالیز های دست اندرکاران آن اتخاذ شده و اجرا می شوند، اما ممکن است نسبت به روینمودهای یک استارتاپ نقدهای نیز وجود داشته باشد.

یکی از نکاتی که به نوعی عملکرد اصلی برنامه Peanut محسوب می گردد، تطبیق مادرانی است که به لحاظ اجتماعی و مالی مشابه هستند، به این معنا که کاربران یا به بیان بهتر مادران می توانند دوستانی را در دایره ارتباطات خود قرار دهند که نقاط مشترکی با آنها دارند.

از آنجایی که این استارتاپ برای حل مشکل تنهایی و انزوای مادران ایجاد شده است، اینطور به نظر می رسد که ایجاد محدودیت هایی برای دوستی مادران، دوباره آنها را در تنگنای انزوا قرار خواهد داد و دوستی آنها را در حباب های مالی و اجتماعی قرار می دهد که هیچ گونه تنوعی ندارند.

این در حالی است که شاید بهتر باشد دایره اجتماعات و دوستی هایی که به وسیله اپ Peanut ایجاد می شوند، بر اساس تفاوت های افراد باشد تا یک گروه دوستی متنوع و آزادانه شکل بگیرد؛ زیرا داشتن دوستانی که متفاوت فکر می نمایند، می تواند چالش برانگیز باشد و فرایند هیجان انگیزتری را در ایجاد دوستی ها رقم بزند.

با وجود مطرح شدن چنین انتقادی، بنیانگذاران این استارتاپ کماکان معتقد به شیوه خود هستند و ترجیح می دهند مادران در راستا ارتباطی نزدیک به خود قرار بگیرند.

منبع: مجله شنبه

به "مادر شدن به معنای انزوا نیست! سابقه تجربه در Peanut" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مادر شدن به معنای انزوا نیست! سابقه تجربه در Peanut"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید