ویزای روسی برای جدایی طلبان اوکراینی و مناقشه جدید اروپا و روسیه

تهران - خبرنگاران - اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای از از اقدام کرملین مبنی بر اعطای ویزا به جدایی طلبان اوکراین به شدت انتقاد کرد و آن را عامل تنشی جدید میان مسکو و کی یف خواند.

ویزای روسی برای جدایی طلبان اوکراینی و مناقشه جدید اروپا و روسیه

به گزارش عصر پنجشنبه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپا در این بیانیه از روسیه خواست تا به مفاد توافقنامه مینسک احترام بگذارد.

اتحادیه اروپا همچنین در این بیانیه به روسیه هشدارداد که نباید با ابتکارعمل های جدید، جدایی طلبان شرق اوکراین را تحریک کند.

اعلام طرح روسیه برای تسهیل روند اعطای ویزا به ساکنان شرق اوکراین در هفته ای رخ می دهد که اوکراین انتخابات ریاست جمهوری را برگزار نموده و پترو پوروشنکو جایش را به ولادیمیر زلنسکی، کمدین 31 ساله داده است.

همچنین رئیس جمهوری جدید اوکراین پس آن که ولادیمیر پوتین دستور تسهیل گذرنامه روسی به ساکنان شرق اوکراین را صادر کرد،با محکوم کردن این اقدام کرملین، از غرب خواست تحریم های بیشتری علیه مسکو وضع نمایند.

پروشنکو رئیس جمهوری فعلی اوکراین نیز که تا یک ماه دیگر در این مقام خواهد ماند در فیس بوک خود خواهان محکوم کردن اقدام پوتین شده است.

به گزارش رسانه های روسی، اوکراین خواهان برگزاری فوری نشست شورای امنیت سازمان ملل برای آنالیز دستور رئیس جمهوری روسیه شده و امروز این نشست برگزار خواهد شد.

زلنسکی کمدین مشهور اوکراین هفته گذشته در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری با کسب 73 درصد آرا که یک رکورد محسوب می گردد به مقام ریاست جمهوری رسید.

زلنسکی گفت وگو با روسیه برای حل مسائل و اختلاف های کشورش را از اولویت های سیاست های خود در کارزار انتخاباتی اظهار داشت.

وی همچنین بر لزوم بازگرداندن کریمه به اوکراین و کنترل کامل حکومت مرکزی کی یف بر مناطق لوگانسک و دونتسک و نیز دریافت خسارت از روسیه تاکید نمود.

روابط روسیه و اوکراین از سال 2014 با روی کار آمدن دولت غرب گرا در کی یف تیره شده و دولت این کشور چندین بسته تحریمی علیه روسیه وضع نموده و مسکو نیز در پاسخ تحریم های به مراتب سختری را علیه کی یف اعمال نموده است.

اتحادیه اروپا به رهبری آمریکا در غرب نیز از سال 2014 انواع تحریم های مالی را در حمایت از اوکراین علیه روسیه وضع نموده است.

شبد**اروپام**9041**

منبع: ایرنا

به "ویزای روسی برای جدایی طلبان اوکراینی و مناقشه جدید اروپا و روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویزای روسی برای جدایی طلبان اوکراینی و مناقشه جدید اروپا و روسیه"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید